Jak odmrazit mrazák?

Pokud váš mrazák či lednice nedisponuje funkcí No Frost, čas od času je třeba ji mrazit. Zkuste to rychle a efektivně. Spotřebič bude čistý, prodloužíte jeho životnost a snížíte odběr energie. Námraza totiž výrazně zvyšuje energetickou spotřebu. Nenechávejte to na poslední chvíli, odmrazujte 1 až 2x za rok a spíše v zimě.

Pravidelné odmrazování mrazáku se vyplatí

3 mm námrazy zvýší spotřebu energie o 30 %. Pokud je v mrazáku 1 cm námrazy, spotřebovává mrazák až o 75 % více energie a námraza nad 1,5 cm už ohrožuje funkčnost a životnost mrazáku. Uložené potraviny efektivně nezmrazí a ty se rychleji kazí. Zamrzlé šuplíky se mohou díky ledu i zablokovat. Vezměte letos vánoční úklid pořádně a odmrazte i mrazák a vyčistěte lednici.

Jak odmrazit mrazák

Pokud jste nuceni odmrazovat mrazničku v letních měsících, potraviny uložte do chladícího boxu nebo chladící tašky. Mrazák, který je součástí kombinované lednice, vypněte pouze mrazící část, nebo rovnou odmrazte i ledničku. Jestliže odmrazujete samostatný mrazák, stačí ho jen vypnout ze zásuvky. Pro pravidelné upozornění na nutnost odmrazení vás může upozornit chytrá domácnost.

Počkejte, až led povolí

Pokud jsou šuplíky zamrzlé, počkejte, až led povolí a pak vyndejte jejich obsah. Pokud mrazák nemá odtokový kanálek, připravte si dostatek hadrů na odsání vody a průběžněji vytírejte. Jakmile se led rozpustí, mrazák důkladně vyčistěte. Vytáhněte zásuvky a umyjte je teplou vodou s trochou saponátu. Pro desinfekci a odstranění zápachu i mastnoty přidejte trochu octa nebo jedlé sody. Šuplíky i stěny mrazáku utřete do sucha a dejte zpět.

Použijte stěrku

Při odmrazování si můžete pomoci stěrkou a odstranit s ní kusy ledu. Místo stěrky můžete použít i utěrku namočenou v teplé vodě. Voda nesmí být vařící, aby zásuvky nepopraskaly. Pokud se vám podaří odstranit všechny šuplíky, pro rychlejší odmražení mrazáku použijte hrnec s vařící vodou, který postavíte dovnitř a zavřete dvířka. Horká pára rozpustí námrazu rychleji. Tání ledu urychlí i solný roztok. Použít můžete i horký vzduch z fénu. Nefoukejte ale přímo na plastové šuplíky.

Nezapomeňte na těsnění

Při čištění mrazáku a ledničky vyčistěte i těsnění. Zkontrolujte, zda těsní po celém obvodu a pokud je uvolněné, je třeba ho vyměnit. Nakonec znovu zapněte mrazák a vyčkejte půl hodiny, než do něj potraviny vrátíte. Nastavte správnou teplotu, minimálně -18 °C, jinak může dojít k množení bakterií a rychlému znehodnocení potravin.

S funkcí No Frost nemusíte odmrazovat lednici ani mrazák

No Frost je technologie, která přímo zabraňuje vytváření námrazy v mrazáku. Pokud spotřebič touto funkcí disponuje, odpadne vám pravidelné odmrazování mrazáku a lednice. Díky funkci No Frost se totiž ve spotřebiči nevytváří vlhkost a ventilátor rozvádí uvnitř spotřebiče suchý vzduch. Pokud spotřebič tuto funkci nemá, vlhkost se uvnitř časem změní v námrazu a kusy ledu. Pokud vás zajímá energetická náročnost spotřebičů, oceníte, že mrazáky a lednice s funkcí No Frost patří mezi úspornější.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *