Recept na domácí repelent proti klíšťatům z přírodních zdrojů

S příchodem jara a léta začínáme řešit, jak se ochránit proti škůdcům, jako jsou komáři, ovádi, či klíšťata. Nemusíme hned používat chemické repelenty. Můžeme si vyrobit odpuzující přípravek proti kousavému a bodavému hmyzu z přírodních ingrediencí. Jak na to?

Od jara až do podzimu je nutné se chránit proti hmyzu z důvodu hygieny i ohrožení zdraví. Nepříjemnému hmyzu se můžeme účinně bránit i přírodními prostředky a bez chemie. Doma vyrobený repelent je efektivní a usnadní nám pobyt v přírodě. Přírodní repelenty je třeba aplikovat přibližně každou půlhodinu.       

Hřebíčkový repelent proti komárům

Komáří kousnutí nepříjemně svědí. V blízkosti vody se jich vyskytuje kolik, že je zde pobyt bez repelentu takřka nemožný. Do 200 ml skleničky s Alpou dejte na 24 hodin vylouhovat 30 ks hřebíčků. Hřebíček nechte v lahvičce. Alpa zhnědne, repelent krásně voní a je opravdu účinný. Dotěrným komárům však nevoní.

Repelent z citrónové trávy či eukalyptu proti hmyzu

Citrónová tráva neboli citronela působí proti komárům jinému hmyzu. Smíchejte základní olej, třeba slunečnicový z lékárny a 10 kapek esenciálního oleje z citronely. Lze použít i olej z eukalyptu citronového. Aplikujeme na prokrvená místa na pokožce a bodavý hmyz se vám začne vyhýbat.

Rozmarýnový repelent proti klíšťatům

Vezměte sáček rozmarýnu, litr vody a lžíci bílého vinného octa. Vodu nalijte do hrnce a přiveďte ji k varu. Vařící vodu odstavte, vsypte do ní rozmarýn a nechte vylouhovat do vychladnutí vody. Odvar sceďte a přidejte lžíci vinného octa. Přelijte jej do lahvičky s rozprašovačem a dejte do chladničky. Nastříkejte si pak nohy a boty. Repelent lze použít i pro psy.

Peprmintový repelent proti klíšťatům

Dejte na 2 hrnky vody 20 kapek peprmintového oleje a promíchejte. Osvěžující a krásně voňavý repelent klíšťatům nevoní. Použijete ho na odhalené části těla.

Octový repelent proti klíšťatům

Smíchejte jeden díl jablečného octa se dvěma díly vody. Do směsi lze přidat pár kapek vašeho oblíbeného oleje, aby směs lépe voněla.

Citrusový repelent proti klíšťatům

Do vařící vody přidejte pár oloupaných a nakrájených citrusových plodů, jako jsou pomeranče, citróny, limetky nebo grepy. Minutu je vařte, pak plamen stáhněte na minimum a vařte další hodinu. Citrusové plody vyndejte z vody a repelent je připraven.

Repelent s mandlovým a růžovým olejem

Do lahvičky s rozprašovačem nalijte trochu mandlového oleje, přidejte 20 kapek růžového oleje a hrnek vody. Láhev uzavřete a dobře protřepeme. Repelent lze aplikovat na odhalené části těla. Je třeba se vyhnout očím, nosu a ústům. Podobně snadno si lze vyrobit třeba přírodní mýdlo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *