Červená barva v domácnosti a její využití

Červená barva v interiéru je často velkou výzvou. Tato barva má velký potenciál, který dodá interiéru smyslnost a současně zútulní prostor. Jak to s ní ale nepokazit?

Červená je jednou z primárních barev i jednou z prvních, známou od pravěku. V období paleolitu byla s černou jednou z mála dostupných barev z přírody, a proto je oblíbená i červenočerná kombinace. Červená měla v průběhu dějin zvláštní význam pro mnohé kultury. V antickém Římě měla mimořádný význam, zdrojem byl sulfid rtuťnatý, který v potu tváře dobývali vězni a otroci ve španělském Almadénu.

interiér

Symbolika červené barvy napříč kulturami

V období renesance a baroka si evropští malíři oblíbili rumělkovou červeň a najdeme ji na obrazech Da Vinciho, Rubense i Velázqueze. Odolává působení světla a nevybledává. Ostře červená je v západní kultuře spojována s láskou a v jiných kulturách symbolizuje radost a štěstí. V asijských zemích ji nosí nevěsty jako symbol plodnosti a štěstí, čínská novoroční výzdoba v červených tónech přináší štěstí a prosperitu. I u nás se využívá na vánoční dekorace. V Evropě je spjata s aristokraty a duchovenstvím. V Jižní Africe má status smuteční barvy.

interiér

Více než 20 odstínů červené

V prvotním významu červená symbolizuje krev a oheň. Spojujeme si ji především s emocemi jako je hněv, agrese, vášeň a touha. Představuje energii, odvahu i sílu a může mít i erotický podtext. V závislosti na tom, s jakými barvami ji mícháme, vznikají odstíny jako šarlatová, karmínová, rubínová, korálová, rumělková či marsala. Zaznamenaných je více než 20 pojmenování odstínů červené.

červený interiér

Červená opakovaně vyhlášena jako barva roku

Za poslední dekádu byla 4x vyhlášena jako barva roku společností Pantone Color Institute. Ta v roce 2020 navíc přidala do svého vzorkovníku dynamický a sytý odstín červené, připomínající krev a pojmenovaný Period, která má ženy povzbudit k hrdosti a podpořit jejich ženskost.

červený interiér

Červená barva v interiéru

Červená barva na stěně prostor uzavře, zintimní a opticky zmenší. Přidejte doplňky ve zlaté barvě nebo v odstínu taupe, což není ani zlatá, ani hnědá, ani šedá, barevný odstín je velmi rozmanitý, univerzální, v různých podobách i kombinacích. Vyhněte se červené stěněložnici, kde stimulující barva zvyšuje dechovou frekvenci a ztíží usínání. Využijte ji jen jako akcent na doplňcích a povlečení pro zvýraznění romantiky. V menší míře může zdobit i dětský pokojíček.

červený interiér

Držte se přiměřenosti a nepřehánějte to s množstvím červených doplňků v interiéru. V obývacím pokoji můžete použít i sedací soupravu v příjemném červeném odstínu nebo pohodlné křeslo jako jeden kus nábytku v rámci jednoho pokoje. Použít lze i pouze červené polštářky. V kuchyni nebo jídelně s ní podpoříte chuť k jídlu. Efekt červené v interiéru vyvážíte bílou, krémovou i šedou. Módním hitem jsou pro všechny extroverty červené vchodové dveře.

vínový interiér

Jak na použití červené barvy v interiéru

Syté odstíny červené na velkých plochách mohou vyvolávat agresivitu a úzkost. Na stěnách jsou příjemnější tmavší odstíny fialovočervené a hnědočervené, jejichž obliba sahá až do viktoriánského období. Méně agresivně a svěže působí s jemnějšími barvami, jako je pudrově růžová, inspirovaná 50. lety. V barevném spektru proti ní leží zelená, která ji skvěle doplňuje. Hodí se k ní i bílá a žlutá, pro odvážnější kombinace černá či hnědá. Mladistvě působí s rajčatově zelenou, azurově modrou a zlatožlutou, což známe z fasád amsterdamských domů.

koupelna

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *