Jak přidělat televizi na zeď

Pokud chcete pověsit televizi na zeď, přemýšlejte, do jaké si ji umístíte výšky. Toto umístění s sebou nese nesporné výhody. Nepotřebujete stolek nebo skříňku na televizi v potřebné výšce a velikosti, čímž ušetříte dost místa.  

Televize pověšená na zdi velmi dobře to vypadá a současně získáte v místnosti více prostoru. Při určování správné výšky si vše dobře měřte, ať se na televizi nedíváte delší dobu s nepřirozeně zakloněnou hlavou. Krční páteř i oči při nesprávném umístění televize velmi trpí a krk i záda mohou být vystaveny vysokému tlaku.

Typy televizních držáků

  • Fixní– nedají se polohovat, jsou nejlevnější a zabírají nejméně místa
  • Sklopné– dají se polohovat nahoru a dolů, jsou prostorově nenáročné
  • Kloubové– TV lze polohovat a otáčet do všech stran, vyžadují více prostoru

Univerzální držák standard VESA

Dnešní televize mají na zadní straně speciální otvory pro šrouby pro montáž televizoru na stěnu pomocí TV držáku. Vzdálenost mezi otvory na šrouby je standardizovaná. Standard VESA je velikostní údaj, který má formát X mm × Y mm – horizontální vzdálenost mezi otvory krát vertikální vzdálenost mezi otvory.

Stačí si pohlídat, aby měl držák stejnou hodnotu standardu VESA, jakou má vaše televize. Pokud si u své televize nejste jistí, stačí změřit rozteč otvorů na šrouby na zadní straně televizoru. Každý držák má také stanovené i rozpětí podporovaných úhlopříček. Hmotnost TV je také třeba porovnat s nosností držáku.

Velikost obrazovky

Každý prostor má své limity a vzhledem k velikosti místnosti je třeba pečlivě vybírat úhlopříčku obrazovky. Vzdálenost mezi pohodlným sezením a vaší televizní obrazovkou by měla být minimálně 2,3 až 3x větší než je diagonála televize.

Umístění obrazovky

Při sledování televize nesmíte mít moc zakloněnou ani předkloněnou hlavu. Střed televizoru se umisťují do výše očí, nejlépe o pár cm níže. To oceníte hlavně při čtení titulků. Pokud televizi sledují děti i dospělí, řiďte se podle dospělých.

Výška a vzdálenost

Umístění televizoru na zeď se odvíjí i od naší výšky, od výšky pohovky, křesla nebo židle a jejich vzdálenosti od televize, průměrně se výška televize pohybuje od 95 do 120 cm. Vyzkoušejte si více variant, ať se ujistíte, která výška vám vyhovuje.

Umístění televize podle typu místnosti

V obývacím pokoji většinu času před televizí trávíme vsedě, proto měříme výšku umístění televizoru v této poloze. V ložnici se naopak nejčastěji na televizi díváte vleže a můžeme ji proto pověsit níže. V kuchyni televize slouží spíše jako kulisa, ke které jen občas od vaření zvednete oči a sledujete ji ve stoje, proto může být výš.

Světlo a obrazovka

Televizor by neměl viset na stěně, na které je současně i okno. Světlo z něj při sledování televize oslňuje. Podobný efekt nastane, pokud televizi pověsíme na stěnu proti oknu, kdy se světlo z protilehlého okna nepříjemně odráží na obrazovce. Myslete proto i na vhodné umístění umělého osvětlení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *