Jak zvládnout vánoční úklid bez námahy

Úklid k předvánočnímu času zkrátka patří. Je třeba ale postupovat podle plánu. Můžete si ho trochu usnadnit i s pomocí našich ověřených tipů a triků. Zkuste si to letos udělat jednodušší.

Zaměřte se na kuchyni

Úklid má být rychlý a efektivní, proto musí mít řád. V kuchyni začněte vpravo od sporáku a pohybujte se systematicky vždy po směru hodinových ručiček. Na varné desce je nejvíce mastnoty a špíny, nechte si její čištění na úplný závěr, abyste si nečistoty a mastnotu zbytečně neroznášeli po celé kuchyni. K dezinfekci bakterií v kuchyňském dřezu využijte chemické čističe, nebo si udělejte vlastní třeba z octa a sody. Opláchněte nejprve dřez mýdlovou vodou. Jakmile bude uklizeno, i do kuchyně se vám pak budou hodit tipy na vánoční výzdobu.

Úklid dřezu i spotřebičů

Pro odstranění zápachu z výlevky do ní vlijte hrnek vinného octa a nechte 30 minut působit. Ocet aplikujte i na povrch dřezu. Pak odpad dřezu prolijte studenou vodou a povrch opláchněte a osušte. Zbavíte se zašlých skvrn, rzi a vodního kamene. Mastnotu z mikrovlnné trouby odstraníte vodou s citronem. Citron nakrájejte na plátky, vložte jej v misce s trochou vody do mikrovlnky a zapněte ji. Po pěti minutách misku vyndejte a zbylé nečistoty setřete vlhkým hadrem. Pak už pomalu můžete začít chystat zimní dekorace bytu.

Koupelna vonící čistotou

Ocet a soda jsou praktické tipy, jak uklidit domácnost bez chemie. Tam, kde se potřebujete zbavit vodního kamene, použijte pastu z citronové šťávy a jedlé sody. Zbavíte se zažloutlých skvrn v toaletní míse, umyvadle, vaně i sprchové vaničce. Zašlé nečistoty na vodovodní baterii vyčistěte citronem. Rozdělte ho na poloviny a půlku použijte místo mycí houbičky. Druhou polovinu vymačkejte do hrnku s vodou a vlijte do pračky. Změkčí a vybělí i zašlé záclony. Smíchejte citron se solí a zbavíte se plísní.

Čistota a vůně

Ocet si poradí i se zápachem. Misku s octem umístěte na dva dny všude, kde se potřebujete zbavit pachů. Ocet pohltí pach z cigaret, domácích mazlíčků i z lednice. Nezapomeňte, že uklízení má vždy smysl jen od shora dolů. Při úklidu postupujte od vrchních polic směrem k podlaze. Při zachování tohoto postupu budete mít dokonale uklizeno. Pak už se můžete pustit do dekorací. Vánoční ozdoby z korálků ozdobí dům i byt. Zkuste si je vyrobit i sami.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *