Azalka japonská – výsadba, pěstování, množení

Venkovní azalky zahrnují asi 75 druhů. Nejrozšířenější je skupina neopadavých a poloopadavých azalek japonských a jejich kříženců. Japonské azalky nakvétají před rašením listů a jejich květy výrazně voní. Ty malé jsou vhodné do skalek a ty vyšší se hodí jako solitéry a do skupin.

Japonské azalky, latinsky Azalea japonica aneb Rhododendron japonicum, jsou neopadavé nebo poloopadavé keře. Současná odrůda je křížencem divokých pěnišníků Rhododendron japonicum a Rhododendron molle. Patří mezi hybridy. Mají drobné, oválné, mírně lesklé, středně zelené listy, které se na podzim zbarví do vínové barvy. Kvetou od konce dubna do konce května.

 

Nejčastější kultivary

  • s bílými květy – Diamant Weiss, White Lady a Snow
  • s růžovými květy – Blanice, Boubín, Betty, Diamant Rosa, Favorite, Labe, Morava, Oslava a Vltava
  • s červenými květy – Diamant Rot, Diamant Purpur, Johanna, Kermesina, Johanna, Profesor Jeršov a Muttertag
  • s oranžově šarlatovými květy – Bungo Nishiki
  • se světle červenými květy – Geisha Orange
  • s oranžově červenými květy – Mary Derby
  • s fialovými květy – Sázava a Otava

 

Stanoviště

Japonské azalky potřebují lehké, živné, vlhké půdy se silně kyselým pH. Prospívají v polostínu nebo ve stínu na severních svazích, kde jsou pak téměř neopadavé. Na slunci na zimu částečně opadají. Pokud není sníh a mráz, je vhodné je v zimě zalít, aby neuschly. Nesnáší dlouhodobé sucho a větrné polohy.

 

Pěstování

Japonské azalky sázíme mělce do rašeliny. Půdu proti vysychání mulčujeme. Hnojíme speciálním hnojivem na rododendrony a azalky. Kořeny mladých rostlin na zimu přikryjeme chvojím, zahrneme mulčem nebo listím a na jaře chráníme před jarním sluncem. Tvarujeme je střihem po odkvětu, aby stihly vytvořit poupata na další sezónu. Odstraníme odkvetlé květy, aby rostlinu nevysilovaly.

 

Množení

Japonské azalky se množí hřížením. Trvá až 2 roky, než výhon dostatečně zakoření a může se oddělit od mateřské rostliny a přesadit na stanoviště. Sází se do skalek, japonských a okrasných zahrad, do skupin nebo jako solitéry. Kombinují se s vřesy, kapradinami, dlužichami, bergeniemi, hortenziemi, skimiemi, krásnoplodkami a zakrslými jehličnany i javory. Lze z nich vypěstovat i bonsaj.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *