Připravte se na hypotéku a zvyšte své šance na její schválení

Touha po vlastní nemovitosti je u Čechů zakořeněna po generace. Statistiky udávají, že téměř 80 % obyvatel bydlí „ve svém. Se stávajícími cenami nemovitostí se nejpravděpodobnější cestou k vlastnictví stává hypotéka. Jenže, její získání mohou zkomplikovat chybějící úspory, nedostatečný příjem nebo dluhy. Připravte se na hypotéku zavčas a zvyšte své šance na její schválení. Poradíme, jak na to.

jak se připravit na hypotéku

Důležité je správné načasování

Otevíráte inzerci a je tam. Vaše vysněná nemovitost, v dobré lokalitě a za přijatelnou cenu. S nadšením voláte do realitky a zároveň začínáte hledat banku, která vám poskytne hypotéku. A tady narážíte. Seznam požadavků, co musíte jako žadatel o hypoteční úvěr splňovat, vás zaskočí a sen o vlastním bydlení začíná blednout.

Co s tím? Na žádost o hypotéku je dobré se dopředu připravit. Banky posuzují řadu parametrů. Mezi ty nejdůležitější patří úspory, zdroje příjmu a stávající finanční závazky.

Nachystejte si úspory ve výši alespoň 10 %

Bankovní domy aktuálně půjčují maximálně 90 % z ceny zastavované nemovitosti, za předpokladu, že jste mladší 36 let. Zastavovanou nemovitostí bývá ta, kterou plánujete pořídit. Její hodnotu určuje kvalifikovaný odhadce, který skutečnou cenu nemovitosti může stanovit mimo vaše očekávání. A ona 90% hypotéka se vypočítává právě z této hodnoty. Dopředu počítejte s tím, že tržní cena a cena odhadu se mohou lišit.

Co dělat, když úspory nemáte

I přesto, že vaše spořicí účty zejí prázdnotou, nemusí být hypotéka nedosažitelná. Požádejte o pomoc členy rodiny, zda by vám mohli ručit svou nemovitostí. Dvě zastavované nemovitosti jsou více než jedna a pro banku bývá taková varianta zástavy zajímavá. Jakmile doplatíte odpovídající část hypotéky za tuto nemovitost, můžete příbuzného z hypotéky zase vyvázat. Počítejte však s tím, že v případě platební neschopnosti můžete dostat svou rodinu do problémů.

Promyslete, které příjmy předložíte

Kromě úspor banka zkoumá i vaše pravidelné příjmy. Zádrhel může nastat, pokud jste zrovna ve zkušební či výpovědní době, máte příjmy pouze z dohody o provedení práce či dohody o pracovní činnosti anebo jste začínající podnikatelé, kteří ještě nepodávali daňové přiznání.

Myslete dopředu i na tyto situace, a pokud plánujete kupovat vlastní nemovitost a zároveň měnit práci nebo začít podnikat, sjednejte si hypotéku ještě v době, kdy máte pravidelný příjem ze zaměstnání. Hypotéku lze totiž vyřídit i s předstihem, a to dokonce v případě, že ještě nemáte vybranou nemovitost.

Spojte své příjmy s příjmy partnera

V souvislosti s dokládáním příjmu můžete využít ještě jeden trik. Své příjmy pro žádost maximalizujte. Zaměstnanci příliš možností k získání vyšších výdělků nemají, ale podnikatelé mohou v daňovém přiznání navýšit základ daně, například změnou způsobu uplatňování výdajů. Majitelé firem si mohou navýšit pravidelné odměny, ze kterých odvádějí sociální a zdravotní pojištění.

Další cestou je spojení svých příjmů a příjmů partnera. Více žadatelů o hypotéku znamená vyšší čisté příjmy. Čím vyšší příjem bance doložíte, tím více vám půjčí.

Zbavte se dluhů

Každá bankovní instituce nahlíží do registrů dlužníků. Získá dokonalý přehled, zda máte další finanční závazky, v jaké výši, s jakou dobou splácení i kolik měsíčně splácíte. Před podáním žádosti proto splaťte stávající úvěry a půjčky.

Pozor, banky se zabývají rovněž aktivními kreditními kartami či kontokorentem, které považují za dluhy i přesto, že je aktivně nevyužíváte. Bankovní produkty, které nepoužíváte, zrušte a před žádostí o hypotéku také vyřešte všechny své stávající finanční závazky.

Zdroj obrázku: Drazen / stock.adobe.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *