Jak vyrobit květináče z palet – Návod + inspirace

Na výrobu květináče či truhlíku vám stačí nevyužitá paleta. Pusťte se do zhotovení a ozdobte si svoji zahradu vlastnoručně vyrobenou nádobou na rostliny.

Nejdříve paletu povrchově očistěte od hrubé nečistoty a nánosu pavučin. Použijte k tomu hadici s vodou, smetáček a mokrý hadr. Paletu prohlédněte, zda z ní netrčí ostré hřebíky, o které byste se mohli poranit, a případně je odstraňte. Z palet vyrobíte spoustu věcí, včetně zahradního nábytku či postele z palet. Vyrobit se dá i pěkný plot z palet.

Dělení palety

Rozdělte paletu stlučenou z devíti prken na 3 stejné díly. Po směru prken pomocí pily nejprve odřežte jeden díl se třemi trámy a pak další. Všechny tři kusy otočte a pak z druhé strany odstraňte rozřezané dřevo pomocí kladiva. Pak zabouchejte do dřeva hřebíky, které dříve kusy dřeva držely.

Sestavení květináče

Vezměte 2 kusy a stlučte je k sobě do písmene L. Poslední díl pak přidělejte tak, aby vám vznikla bedýnka ve tvaru obdélníku. Na kratší strany přidělejte prkna, která jste při oddělování palety získali. Téměř hotový květináč otočte a na spodek této nádoby přidělejte dřevěné hranoly, aby květináč nestál přímo na zemi a nezahníval. V případě, že budete květináč často přemisťovat, lze místo hranolů na spodek nádoby navrtat kolečka, díky kterým bude manipulace s květináčem o hodně lehčí. Květináč můžete opracovat brusným papírem nebo jej přetřít barvou.

Osázení truhlíku

Před zasypáním vnitřku zeminou je nutno vložit do květináče silnější igelitovou plachtu. Udělejte do ní nejprve několik otvorů nožem, aby mohla přebytečná voda odtékat ven a rostlinám nezahnívaly kořeny. Pak nasypte zeminu dle potřeby. Přečnívající igelit nad hlínou nakonec kolem dokola seřízněte. Takový květináč vám bude sloužit celou řadu let.

Kaskádovitý květináč z palet

Napsané rozměry si můžete upravit dle potřeby. Paletu rozeberte a materiál nařežte na:

  • 4 nohy – 5 cm x 10 cm x 101 cm
  • 2 spodní podpory na nohy – 5 cm x 5 cm x 38 cm
  • dno a spodní deska – 2,5 cm x 38 cm x 91 cm
  • 2 užší stěny – 2,5 cm x 40 cm x 50 cm
  • 2 širší stěny – 2,5 cm x 101 cm x 50 cm

Výroba kaskádovitého květináče

Jednotlivé části nejprve spojte. Doporučujeme použít šrouby místo hřebíků, aby byly spoje opravdu pevné a trvanlivé. Vrtákem do dřeva vyrobte otvory pro petúnie. Z jedné strany udělejte 3 řady, 6 x 7 x 6 otvorů. Na bočních stěnách vyrobte 5 otvorů do tvaru X. Na spodní desku aplikujte ochrannou vrstvu igelitu pro ochranu dřeva před vlhkosti.

Osázení truhlíku

Připravte si sazenice květin a vhodný substrát. Přidejte první řádek květin. Kořeny vložte dovnitř květináče a listy s květem dejte ven z otvoru. Do substrátu můžete jako výplň použít i polystyrénové kuličky. Vše opakujte a nakonec nahoru vysaďte do řad zbylé petúnie. Květináč můžete umístit jak ke stěně, tak i do volného prostoru, pokud si otvory vyvrtáte ze všech stran. Můžete jej mít i na balkoně, stačí si z palet či tvárnic vyrobit vyvýšený záhon.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *