Praskání rajčat: Co to způsobuje?

Rajčata nejrůznějších barev, velikostí, tvarů a chutí jsou u nás tradičně pěstovanou zeleninou, respektive ovocem, jak rozhodli odborníci. Mnozí z nás se určitě setkali s popraskanými plody rajčat, ale nevědí, čím je to způsobeno. Máme jednoduchý návod, jak praskání rajčat předcházet a jak se tohoto problému snadno zbavit.

Proč plody rajčat praskají

Mezi nejčastější příčiny praskání plodů rajčat patří silný přísun vody po delším období sucha. Škodí jim nepravidelná závlaha či zálivka a náhlý déšť, dlouhodobé deštivé počasí, ale i vystavení plodů přímému slunci. Dejte si pozor i na zaštipování bočních výhonů, které způsobuje praskání plodů hlavně u tyčkových rajčat. Praskání plodů rajčat je možno vidět při nepravidelné zálivce na zahradě i v kontejneru, ale i v deštivých dnech při pěstování na poli po období sucha.

Jak předejít praskání plodů

Rostlina rajčete se totiž nedokáže vyrovnat s okamžitým velkým přebytkem vody a dochází k fyziologické poruše, kdy pletiva u plodů prasknou. Nejméně plody praskají při pěstování rostlin v nádobách pod střechou nebo ve skleníku. Pařeniště u rajčat můžete využít při předpěstování, pak jsou ale pro rostliny nízká.

Praskání rajčat lze tedy preventivně předejít pravidelnou závlahou a mulčováním, abychom zredukovali větší výkyvy v půdní vláze. Dále pak ochranou plodů před deštěm, tedy pěstováním ve skleníku či pod střechou. Rostliny je vhodné zalévat ke kořenům, nikoliv na listy. Při pořízení postřikovače si pomůžete se zálivkou jiných rostlin, u rajčat je však lepší třeba kapková závlaha ke kořenům.

Výběrem správné odrůdy, jako je Torino či Tipo problém minimalizujete. Vykazují mimořádnou odolnost proti praskání plodů a můžeme vám je doporučit. K praskání plodů je méně náchylná i odrůda Tica, Divoké červené, Divoké havajské, Bite Size nebo Trixi. Z keříčkových rajčat je to zase Latah nebo Siberian.

Jak správně zalévat rajčata

Rajčata zalévejte pravidelně, nejlépe brzy ráno a pak zase večer. Při praskání plodů dochází k napadení rostlin různými houbovými chorobami a plísněmi. Prasklina je vstupní branou pro infekce. Při nepříznivém počasí, kdy je dlouhodobě deštivo a vysoká vzdušná vlhkost, nebo přijde vydatný déšť po dlouhém suchu, se praskání rajčat zcela nevyhnete. Můžete to však opatřeními alespoň omezit. Popraskané plody proto co nejdříve z rostlin odstraňte.

Při zalévání lijte vždy vodu přímo ke kořenům. Můžete také zapustit do země malý květináč nebo kelímek se středovým otvorem, kterým protéká vláha přímo do půdy. Voda se nedostane na stonky, listy ani plody. Pak nedochází ke zvýšenému riziku napadení obávanou plísní bramborovou, která napadá i rajčata. Myslete na to už při vysazování a umístění rostlin. Podívejte se co dělat na zahradě na jaře a jak při pracích na zahradě postupovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *