Japonský interiér: Udělejte si z bytu klidovou zónu        

Stále více lidí prahne po klidu. Utíká od hluku, shonu, tlaku na výkon, technologiemi a přemírou informací, které se na ně hrnou. Vyhledávají vzdušnost, jednoduchost a nepřeplněnost v interiéru, což japonský styl bydlení naprosto splňuje.

Objevte kouzlo zenu

Inspirací pro příjemné bydlení podle japonského vzoru je zen, který vyznává jednoduchost a ovlivňuje zdejší architekturu, kulturu a estetiku bydlení. Udržuje život rovnováze a v souladu se zákony a krásami přírody. V moderních stavbách už se nesedí na zemi na rohožích a polštářcích, ale v tradičních domovech se žije podobně, jako před 1000 lety. Tento styl bydlení totiž vnáší do života klid.

Vneste do interiéru kouzlo přírody

Japonci milují přírodu a její prvky vnášejí do svých domovů. V japonských domácnostech najdete živé zelené rostliny, jako jsou bonsaje, bambus, palmy, orchideje nebo tradiční větvičky sakur, o které s láskou pečují, aby byly svěží. Využít můžete třeba nenáročné pokojové rostliny. Spojení s přírodou zajišťuje dřevěná podlaha a výhled ven přes velká okna. V interiéru převládají přírodní odstíny hnědé, zelené a šedé barvy v zenovém stylu.

Využijte prvek vody

Voda je znamením života. Pro Japonsko je typická tekoucí voda. V zahradě i koupelně často stéká do velké kádě. Zvuk zurčící vody i pohled na ni pomáhá k relaxaci a odpočinku, osvěžení těla a uklidnění mysli. Japonské malé, hluboké vany Ofuro uvnitř s lavicí jsou obložené dřevem. V obývacím pokoji či jídelně bývá bublající vodní fontánka. Bydlení v Japonsku není levné a lidé umí využít každý centimetr. Pokud se vám zdá jejich styl strohý, přidejte porcelánové úchytky.

Vsaďte na posuvné transparentní dveře

Japonci vyznávají ticho i vzdušný prostor. Typické posuvné dveře Shoji tvoří dřevěný rám vyplněný průsvitným papírem. Moderní verze jsou vyplněné mléčným sklem. Jejich nejúžasnější vlastností je ušetření místa a vpuštění denního světla do bytu či domu, které můžete podpořit střešními okny. Pro větší soukromí zvolte světlé a lehké záclonové panely neboli panelové záclony. Když se setmí, interiér osvětlete tradičními japonskými lucernami s průsvitným papírem.

Základem je dřevo a bambus

Harmonii s přírodou posiluje využití dřeva a bambusu. Základem je kvalitní dřevěná podlaha, anebo bambusová podlaha, která má dlouhou životnost a je extrémně odolná opotřebení. Obklady stěn, rámy dveří i oken a různé dekorace jsou hlavně z bambusu, nebo ze dřeva javoru, cypřiše, jedlovce a červené borovice hustokvěté. Součásti interiéru ve stylu Wabi-sabi nebývají zcela opracované a přijímají krásu věcí v jejich nedokonalosti a pomíjivosti.

Vzdušný prostor doplňte nízkým nábytkem

Japonské interiéry jsou vzdušné, čisté, prostorné a bez zbytečností. Nábytek je nízký. U vstupu, v zádveří a předsíni je volný prostor. Boty i kabáty jsou uklizené, aby nerušily estetiku interiéru, obyvatele domu ani hosty. Konferenční stolky doplňují místo křesel podlahové polštáře pro čajový obřad. Můžete je nahradit vyššími taburety. Zde se pro návrhy interiérů uplatní i styl umění Feng Shui.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *