Kdo říká, že pro zapojení nových spotřebičů budete potřebovat servisního technika? Přinášíme jednoduchý návod, který vás krok za krokem navede během instalace myčky a bojleru. Spolu s tím se dozvíte, na co si dát pozor a jakých chyb se vyvarovat.
Ještě předtím, než se podíváme na konkrétní postupy, si připomeneme základní pravidla pro zapojování jakéhokoliv spotřebiče. Pravidlo číslo jedna: vždy předem vypněte přívod elektřiny/plynu/vody. Pokud se jedná o elektrický spotřebič, je potřeba zkontrolovat štítek a napětí zásuvky – přetížení může způsobit kolaps i požár. A samozřejmě dávejte pozor na to, abyste použili správné barevné vodiče i konektory. V balení najdete manuál od výrobce, z nějž se dozvíte ty nejdůležitější informace.
Jak zapojit myčku ve 3 krocích
K zapojení myčky se vám bude hodit několik kusů nářadí a materiálu: je to například nastavitelný klíč pro utahování a povolování matic, šroubovák, kleště, sponky nebo svorky na hadici a hadicová přechodka.
Krok č. 1: Zastavení přívodu vody
Zabraňte záplavám a kalužím před myčkou. Otočte páčkou/uzávěrem a zavřete přívod vody.
Krok č. 2: Napojení myčky na odpad a vodu
Součástí balení je odpadní hadice, kterou jednoduše napojíte skrze sifon pod dřezem (na pomoc si můžete vzít hadicovou sponku. Nakonec zkontrolujte, že spojení je dostatečně těsné.
To stejné provedete s přívodní hadicí. Jeden konec hadice zapojíte do zadní strany myčky, druhý konec na ventil studené vody pod dřezem. Na závěr se opět ujistěte, že je spoj zajištěný.
Tip: Zapněte myčku a nechte běžet krátký mycí cyklus, abyste otestovali, že voda správně odtéká a nikde není potopa.
Krok č. 3: Připojení k síti
Poslední krok spočívá v zapojení myčky do sítě. Pozor, nikdy pro tento krok nepoužívejte prodlužovací kabel. Nejen že hrozí riziko přehřátí, ale zároveň myčka nemusí správně fungovat (prodlužovací kabel totiž většinou nesplňuje parametry na požadované napětí).
Tip: Kompletní návod na zapojení a připojení myčky na odpad.
Jak zapojit bojler ve 2 krocích
Nyní se vrhneme na zapojení bojleru. Pro tento úkol budete potřebovat nastavitelný klíč, šroubovák, těsnění, sponky nebo svorky na hadice, izolační pásku, odvzdušňovací ventil a také termostatický ventil, pokud není součástí bojleru.
Samotnou instalaci doporučujeme přenechat odborníkovi. Pomůže vám určit správné místo na bojler a zároveň se postará, aby byly dodržené veškeré bezpečnostní normy. Bojler ovšem zvládnete zapojit i bez další pomoci.
Krok č. 1: Příprava bojleru na zapojení
Bojler už je na místě a připravený na zapojení? V takovém případě povolte přívod vody a nechte nádobu napustit vodou. Spolu s tím otevřete vodovodní baterii a výstupní ventil.
Krok č. 2: Zapnutí ohřevu vody
Jakmile je nádoba ohřívače plná, můžete zapnout ohřev vody. Na začátku doporučujeme nastavit tu nejvyšší možnou teplotu, aby došlo k likvidaci veškerých mikroorganismů v nádobě. Následně teplotu můžete snížit do rozmezí 45 až 55 °C. Vyhnete se riziku vodního kamene (vysoká teplota) i množení bakterií (nízká teplota).
Tip: Kompletní návod na zapojení a připojení bojleru na vodu.
Pokud nejste zrovna kutilský typ a na instalaci si sami netroufáte, nebojte se oslovit odborníky. Při koupi spotřebičů vám většinou nabídnou odvoz starého spotřebiče a zapojení nového modelu zcela zdarma/za velmi výhodnou cenu.