Modrá skalice – Skvělý pomocník při údržbě bazénu

Modrá skalice je účinným pomocníkem při údržbě bazénu. Podívejme se, jak se tento přípravek při údržbě vody v bazénu používá a k čemu vlastně slouží.

Skalice modrá neboli síran měďnatý je také známá jako modrý vitriol. Modrá skalice je nejběžnější sloučenina mědi a její soli. Velmi často se využívá zejména při dokazování vody v organických kapalinách, protože je, jak název napovídá, tato skalice v reakci s vodou modré barvy. Využití skalice je opravdu velmi různorodé. Používá se v lékařství, veterinářství i v domácnosti. Modrou skalici lze sehnat v drogeriích v různé velikosti balení, v sáčcích nebo pytlích. Nutné je dbát na bezpečnost při použití a vždy číst popisky a návody na obalu. Jde o chemikálii, se kterou se musí zacházet opatrně.

Skalice modrá na úpravu vody v bazénu

Skalice modrá se v letních měsících využívá při čištění bazénů. Síran měďnatý asi nejlépe odstraní zelené řasy. Modrou skalici je nutné smíchat s vodou v kbelíku a nechat ji důkladně rozpustit. Doporučuje se dávka 5 až 7 gramů na 1 m³ vody. Pokud si zakoupíte půlkulové balení, zaplatíte jen asi 60 korun. Po rozpuštění pak teprve nalijete roztok do bazénu, necháte skalici působit 24 hodin a současně po tuto dobu necháte zapnutou filtraci bazénu. Už po jednom dni čistění bude vaše voda v bazénu opravdu krásně čistá. Pak je třeba roztok z modré skalice aplikovat preventivně ještě asi 2x  za letní sezónu. Pak už stačí použít roztok v menší koncentraci, tedy méně skalice do více vody.

Modrá skalice odstraní řasy

Modrou skalici, tedy CuSO4.5H2O, je pro zničení řas pravidelně. Pokud se vám řasy ve vodě tvoří opakovaně, lze ji do bazénové vody používat v intervalu 2 až 3 týdny. Pokud podle výše uvedeného návodu vodní řasy hned na začátku sezony odstraníte jednorázově, pak stačí jen vodu v bazénu udržovat v dobré kondici. Podle potřeby můžete přidat i chlorové tablety. Hodnotu chlóru včetně pH vždy jednou týdně kontrolujte a na základě zjištěných výsledků vodu upravte.

bazén

Co je modrá skalice

Skalice modrá obsahuje 25 % mědi. Pokud vezmete 4 gramy skalice, obsahují 1 gramy mědi. Jde o dobrý způsob jak dostat měďnaté ionty do bazénové vody. Měď zde funguje jako biocid. Tato látka tlumí růst nežádoucích organizmů a účinkuje i jako algicid proti řasám. Chlor má s již rostoucími řasami značný problém. Museli bychom jej použít vysokou dávku, která je již pro člověka neúnosná. Dostatečně účinná a bezpečná koncentrace mědi je 1 až 2 mg/l, což odpovídá 4 až 8 mg/l skalice modré, v přepočtu tedy 4 až 8 g/m³.

Skalice modrá na likvidaci mechu

Modrou skalici lze také použít při odstraňování mechu ze střechy či zámkové dlažby. Stačí opět rozpustit pár gramů skalice modré ve vodě. Přesný poměr vody a skalice odvíjející se od velikosti plochy uvádí výrobci vždy na obalech. Roztok je třeba nalít do rozprašovače a následně postříkat místa, kde je mech a nechat ji tam působit asi 2 hodiny.

Jeden komentář u “Modrá skalice – Skvělý pomocník při údržbě bazénu

  1. Dobry den,chci se zeptat,muj muz dal do bazenu pomalu 20.dkg modre skalice,bazen ma 4kub.vody,,je to zavadne na koupani?dekuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *