Jak vyčistit rychlovarnou konvici od vodního kamene a rzi?

Rychlovarné konvice jsou již v dnešní době velice rozšířené. Záleží na zvoleném materiálu, od kterého se odvíjí cena. Pro občasné použití stačí plastová rychlovarná konvice. Pokud ji využíváte častěji, je lepší koupit nerezovou rychlovarnou konvici.

Vodní kámen v rychlovarné konvici

V rychlovarné konvici se po čase usadí vodní kámen, a proto je třeba vyčistit rychlovarnou konvici nebo zahájit odvápnění kávovaru. Vodní kámen je nepřítel všech přístrojů, kde se zahřívá horká voda. Nejjednodušší postupy vám popíšeme. Můžete zvolit i chemické přípravky pro čištění, s těmi našimi si ale vystačíte.

Jak vyčistit rychlovarnou konvici od rzi?

Kromě dále uvedené kyseliny citronové, octa a sody zabere perlivá Coca-Cola, Fanta, Sprite nebo Pepsi-Cola. Večer ji nalijte do konvice, ráno vylijte a vypláchněte konvici. Zabírá i lák z nakládaných okurek. Nalijte ho nádoby, vařte a nechte vychladnout. Vylijte ho a konvici důkladně propláchněte, dokud nebude zcela odstraněn pach nálevu.  Kyselé mléko nebo kefír nalijte do konvice do 1/3, zahřejte, nechte v konvici, dokud se úplně nezchladí, vylijte a důkladně opláchněte vodou.

Čištění pomocí jedlé sody

Zkuste na vyčištění rychlovarné konvice jedlou sodu. Ta se hodí i na čištění trouby. Do konvice nasypte 2 až 3 lžíce jedlé sody, zalijte trochou vody a nechte ji působit přes noc. Ráno dolijte vodu do minimálního množství a ohřejte. Pak houbičkou vyčistěte vnitřní stěny konvice a konvici důkladně vypláchněte studenou vodou.

Jak čistit rychlovarnou konvici pomocí octa?

Rychlovarnou konvici můžete vyčistit pomocí octa. Nalijte do konvice ocet a vodu v poměru 1 : 1 a pak ji svařte. Následně nechte vodu v konvici asi 20 minut působit, dokud vodní kámen úplně nepovolí. Jestliže je vrstva kamene větší, můžete přidat více octa a nechat déle působit. Konvici několikrát vyvařte s čistou vodou, ať se octový zápach odstraní. Ocet lze využít i na vyčištění žehličky a čištění pračky.

Jak čistit rychlovarnou konvici pomocí citronu

Šetrnější varianta je vyčištění konvice pomocí citronu. Stačí citron nakrájet na plátky a přelít ho v konvici vodou. Vodu s citronem svařte a nechte působit alespoň 30 minut. K dočištění použijte houbičku a důkladně vypláchněte konvici vodou.

Jak čistit rychlovarnou konvici pomocí kyseliny citronové

Použít můžete i kyselinu citronovou. Rozpusťte ji ve 2 až 3 lžících vody, dejte do konvice a nechte ji pár hodin působit. Pak přidejte vodu do minima a nechte vařit. Kyselina začne šumět a vodní kámen postupně rozpustí. Pokud se vám nepodaří vodní kámen odstranit na poprvé, celý proces znovu opakujte.

Jak vyčistit nerezovou konvici?

Na nerezovou konvici zkuste ocet či jedlou sodu. Pomůže i starý zubní kartáček a zubní pasta, kdy vyčistíte nerez mechanicky. Pomůže i melaminová houba. Čisticí melaminová nano houbička je ze speciálního čisticího materiálu, který snadno a efektivně odstraňuje nečistoty ze všech hladkých povrchů. Houbička samotná slouží jako čisticí přípravek a nepotřebujete dodatečnou chemii, jen se mírně navlhčí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *