Anturie je nádherná a poměrně nenáročná pokojová rostlina, přestože to asi na první pohled nevypadá, protože působí dost exoticky. Anturií je opravdu velmi mnoho druhů. Je to tropická rostlina, silná a odolná, velmi dobře se jí bude dařit v běžném teplém bytě. Většinou také netrpí žádnými chorobami a škůdci. Jak pěstovat anturie?
Umístění anturie
Obsah článku
Při pěstování anturie v květináči je velmi důležité její umístění na správné místo. Tato pokojová rostlina potřebuje ke svému růstu dostatek rozptýleného světla. Nemá však ráda přímé slunce, které ji může poškodit. V zimě ji klidně můžete postavit na okenní parapet a bude se jí tam dařit. V létě ji však musíte zastínit a nenechat na ni pražit ostré paprsky slunce. Na stejném místě krásně poroste i azalka japonská.
Teplota v zimě a v létě
Vzhledem k tomu, že anturie má ráda díky svému původu teplo, pěstujte ji v místnosti s pokojovou teplotou pohybující se okolo 20 až 21 °C. V zimě, kdy je pro ni doba vegetačního klidu, jí dopřejte teplotu okolo 16 °C. Bude se jí dobře dařit a hlavně tak podpoříte tvorbu květů a její kvetení. Při vhodném místě pro přezimování se můžete pustit i do pěstování levandule v květináči.
Péče o anturie
V zimě rostlině dopřejte mírnější zálivku, v létě a v době aktivního růstu vodou nešetřete a pomocí rozprašovače postřikujte i její listy. Anturie totiž vyžaduje také vysokou vzdušnou vlhkost. Neroste však její květy, protože by se na nich mohly objevit skvrny. V době vegetace ji také pravidelně přihnojujte každé 2 týdny slabším roztokem hnojiva. V období od března do října ji 1x za 14 dní přihnojujte plným tekutým hnojivem na pokojové rostliny, ať podpoříte dobrý růst a kvetení.
Přesazování anturie
Anturie postačí přesazovat 1x za 2 roky, a to v období od března do října, vždy do o něco většího květináče s lehkou až středně těžkou zeminou, která bude zároveň dostatečně humózní a vzdušná. Doporučujeme do ní přidat dubovou kůru, drcený molitan nebo perlit, anebo zvolit přímo substrát vhodný pro anturie. Řez snáší dobře a lze ji tvarovat. Většinou má ale dostatečně kompaktní růst a není to třeba.
Když anturie chřadne
Anturie chraňte zejména před průvanem a nevystavujte je zbytečně častému přemisťování nebo větším změnám teploty. V chladu rychle tmavne barva květenství a objeví se na ní skvrny. Pokud anturii zežloutnou listy, souvisí to se zálivkou, většinou jde o nedostatek vláhy a rosení, nebo naopak přelití. Je také možné, že rostlině chybí teplo a máte anturii v příliš chladné místnosti.
Choroby a škůdci
Nejčastěji anturie napadá houbová choroba a objeví se suché hnědé skvrny a hnědnutí listů. Ihned nasaďte na odstranění této choroby fungicid. Ze škůdců napadají rostlinu zejména červci, svilušky a někdy i mšice. I na ty použijte hodný přípravek. Listy proto pravidelně kontrolujte, třeba během rosení.