Jak na seřízení pantů dveří?

Seřízení dveří je úkon, který byste měli zvládnout i sami. Dřevěné a hlavně plastové dveře jsou náchylné zejména na změny teplot a často pak správně nedovírají. Podívejme se na to, jak dveře správně seřídit.  

Jestliže právě zařizujete dům, anebo provádíte rekonstrukci v domě či bytě, nejprve zvažte, jaké dveře si do interiéru pořídíte. V případě, že řešíte nedostatek místa, podívejte se, jaké jsou možnosti. Výhody klasických a posuvných dveří si můžete ověřit v článku klasické vs. posuvné dveře. Možná své představy ještě změníte.

Jak zjistit, že je třeba u dveří seřídit panty

  • Křídlo dveří se hladce nepohybuje
  • Panty skřípají při otevírání a zavírání dveří
  • Mezery a průsvity jsou viditelné a dveře pevně nedrží na zárubni
  • Dveře drhnou o podlahu nebo naráží na zárubeň

Seřízení dveří

Dveře v interiéru se seřizují ve třech rovinách, tedy svisle, vodorovně a přitlačením křídla k rámu. U klasických falcových dveří je dveřní křídlo usazeno do pantů na zárubni a za rám vyčnívá. U bezfalcových dveří se skrytými panty, které se dělají na objednávku, doporučujeme raději nechat jejich seřízení profesionálům.

Kontrola správného zavěšení dveří

Jestliže potřebujete zjistit, jaké dveře máte doma, podívejte se na to, jak poznat levé nebo pravé dveře. Nejdříve pomocí vodováhy zkontrolujte, zda jsou interiérové ​​dveře správně zavěšeny. Použijte k tomu malířskou pásku, tužku a papír.

Nastavení překrytí dveřního křídla na rámu

Označte si tužkou na zárubni místo, kde se zárubeň setkává s okraji zavřených dveří. Pak dveře otevřete a pravítkem si změřte vzdálenost čar nakreslených od vnitřního okraje rámu dveří. Tyto vzdálenosti musí být vždy v rovině. K tomu, aby dveře znovu dovíraly jako nové, si vystačíte s imbusem velikosti 4 milimetry, který ve většině případů odpovídá velikosti šroubů v pantech.

Plastové krytky dveří

Proto, abyste se při seřizování dveří dostaly ke šroubu, vysazovat dveře nemusíte. Šrouby jsou umístěny pod plastovou krytkou pantů, kterou stačí u většiny modelů dveří jen vysunout. Šroubem se dá otáčet oběma směry. Na jednu stranu dveře uvolňujete a na druhou je naopak přitahujete těsněji k pantům.

Jak správně seřídit panty u dveří

Dveře se často působením teplot mírně zatáhnou zejména v horní části. Povolte proto šrouby v horním a prostředním pantu a mírně je tímto způsobem roztáhněte. Ploška kryjící pant se pohybuje při povolování mírně doleva. Pokud dveře i po tomto zákroku stále nedovírají, postupujte dál.

Jak najít vhodnou polohu dveří

Při seřizování dveří je třeba najít vhodnou polohu, ve které se budou správně dovírat. V tomto případě nestačí seřídit pouze jeden pant, jinak se vám dveře nenávratně prohnou. Jestliže povolujete šroub v horním pantu dveří, stejným směrem částečně povolte šroub i v prostředním pantu. Pomalu šrouby povolujte tak dlouho, dokud nebudou znovu správně dovírat. Pak panty skryjte plastovou krytkou.

Čepové a miskové panty a 3D závěsy

Pokud potřebujete seřídit vchodové dveře, dveřního křídlo nemusíte vysazovat.  Klasické čepové panty mají často šrouby našroubované přímo do ramene křídla. Miskové panty se nejčastěji upevňují do misky závěsů ve vyfrézovaném otvoru ve dveřích. 3D závěsy mají křídlovou a rámovou část zapuštěnou do křídla a rámu. Pokud si se seřizováním pantů dveří s úpravou neporadíte, zkuste se obrátit na odborníka, ať se dveře časem neprohnou a nepoškodí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *