Jak vyčistit digestoř

Digestoř v kuchyni, která odvádí výpary vznikající při vaření se zbytky tuky i mastnotu a pohlcuje zápach, dostává pěkně zabrat. Odsavače par se rychle zanesou a znečistí. Poradíme vám, jak na jejich čištění a údržbu, aby stále vypadaly jako nové a spolehlivě fungovaly.

Základní skupiny digestoří

  • Digestoře s odtahem vzduchu ven s vývodem do komína, který výpary odchází do exteriéru.
  • Recirkulační digestoře výpary speciálními filtry vyčistí a vypouští vzduch zpět do místnosti.

Jak vyčistit vnějšího plášť digestoře

Čištění vnějšího pláště digestoře provádějte preventivně a pravidelně, jinak dlouhodobé usazeniny čisticími prostředky neodstraníte. Čištění digestoře provádějte alespoň 1x za měsíc podle toho, jak často vaříte. Plášť digestoře čistěte šetrně hadříkem či houbičku, ať nepoškrábete povrch.

Na plastové a kovové digestoře stačí použít saponát s horkou vodou, na ty nerezové speciální odmašťovací čističe na nerezové odsavače par. Nepoužívejte čisticí prostředky s obsahem chloru, které mohou povrch poškodit. Pro jeho vyleštění do lesku přidejte pár kapek olejové impregnace.

Jak vyčistit vnější kovový filtr

Tukové filtry na spodní straně digestoře zachytávají většinu mastnoty a nejvíce se zanášejí. Odsavač par chrání před poškozením, protože se tuky nedostanou do vnitřního mechanismu a motoru. Kovový filtr lze snadno odejmout a jednoduše vložit do myčky na nádobí. Pokud nemáte myčku, filtr omyjte klasickým saponátem s teplou vodou a houbičkou, osušte jej a pak jej nasaďte zpět.

Čistění odolných mastných usazenin pomocí jedlé sody a kyseliny citronové

Pokud nebyl filtr čištěn delší dobu, sáhněte po jedlé sodě, citronu nebo kyselině citronové. Můžete smíchat jedlou sodu s citronovou šťávou či kyselinou citronovou v teplé vodě do hlubokého plechu a filtr do ní celý ponořit. Podobným způsobem můžete vyčistit i troubu.

Nechte roztok působit minimálně 10 minut, anebo tak dlouho, dokud mastnota nepovolí. Na odolné usazeniny a zaschlý olej nasypte jedlou sodu přímo, pokropte vodou s citronem a vydrhněte kartáčkem. Nakonec filtr opláchněte pod čistou vodou, řádně osušte a nainstalujte zpět.

Při velkém znečistění dejte do 3,5 l horké vody 1/2 hrnku amoniaku a filtr do něj na chvíli ponořte. Protože se jedná o silnou chemikálii, dodržujte bezpečnostní opatření, ochranné pomůcky a důkladně v místnosti větrejte, ať vám výpary nepodráždí sliznici.

Jak vyčistit uhlíkový filtr z recirkulační digestoře

Recirkulační digestoře jsou vybaveny vnitřním uhlíkovým filtrem pro zachycování pachů a čištění výparů, aby mohl být následně nasátý vzduch vypuštěn zpět do místnosti. Uhlíkový filtr je třeba pravidelně čistit podle četnosti vaření přibližně 1x za 2 až 3 měsíce.

Filtr vsazený do plastového rámu vyjměte, vložte ho samostatně do myčky a nepřidávejte k němu žádné nádobí. Po vyjmutí z myčky jej dosušte po dobu 10 minut v troubě při teplotě 100 °C. Filtr můžete proprat i ručně pomocí teplé vody a klasického saponátu.

Přibližně 1x za rok je třeba uhlíkový filtr vyměnit za nový, aby odsavač par stále pracoval na plný výkon.

Nejčastěji kladené otázky

Jak vyčistit textilní tukový filtr z digestoře?

Textilní tukové filtry ve starších digestořích nejsou tak odolné a trvanlivé jako modernější plechové filtry, můžete je zkusit šetrně ručně vyprat v jarové vodě. Jakmile se potrhají, je třeba je vyměnit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *