10 tipů pro správný výběr myčky nádobí

Výběr myčky možná vypadá snadno. Stačí rozměr, nebo zda má být vestavná či volně stojící, a je hotovo. Jenže opak je pravdou, u rozměrů a pozice myčky v kuchyni to rozhodně nekončí. Myčky nádobí mají totiž spousty funkcí, vychytávek, možností využití, pravidel pro mycí prostředky a mnoho odlišných programů. Prostě už se z nich stal poměrně komplexní sortiment pomocníků s mytím nádobí. Podívejte se s námi na 10 tipů pro správný výběr myčky nádobí, abyste si vystavěli pevnou půdu pod nohama pro pozdější rozhodování.

Myčka_PR

1. Velikost vně i uvnitř

Na velikosti myčky samozřejmě záleží. Někde je prostor pro myčku se šířkou 60 cm, jinde jen pro 45 cm. A někdy se povede do malinké kuchyně s obtížemi vpasovat malinkou myčku stolní či na zemi stojící atyp s jinými rozměry, než jsou běžně k mání.

Důležitá je však i vnitřní velikost myčky nádobí, protože jak můžete vídat i v nabídkách letáků Alza(1), dá se do některé myčky se šířkou 45 cm nacpat stejný počet sad nádobí jako do myčky s rozměrem 60 cm. Je to samozřejmě vnitřním uspořádáním každé myčky, kdy do 60cm spotřebiče nejčastěji vleze 10 – 16 sad nádobí, do myčky se 45 cm pak 9 – 10 sad. A do stolních myček se kupodivu vejde i 8 sad nádobí, ve většině případů jsou však vyrobeny pro mytí šesti sad.

2. Pozice myčky v kuchyni

Dalším důležitým aspektem rozhodování je, zda bude myčka volně stojící, vestavná plně nebo jen napůl, nebo jestli bude umístěná nehoře na lince (stolní myčka). Podle toho si nastavíme v obchodě s elektrem nebo s vybavením do kuchyní a koupelen dva základní filtry (rozměry a pozice v kuchyni).

Další parametry už se týkají vnitřního vybavení myčky a jejích funkcí, možností ovládání, spotřeby atd. Pojďme si je postupně projít.

3. Účinnost mytí a sušení, spotřeba

Velkou váhu by při rozhodování o koupi myčky měla mít účinnost mytí a sušení, která ale většinou pak i kopíruje nárůst spotřeby. Často platí, že čím vyšší účinnost v mytí a sušení, tím větší spotřebu myčka bude mít. Bez vody a elektřiny toho totiž moc umýt nejde.

Většina myček již dokáže recyklovat vodu nebo ji ohřívat a nechat proudit při minimální spotřebě elektřiny. Ale nutno dodat, že přílišné šetření na spotřebě může ve výsledku zhoršit úroveň samotného mytí. Co se sušení týká, není až tak důležitým parametrem, jako právě mytí. Přece jen umí nádobí proschnout i samo, když myčku po skončení programu pootevřeme. Ale samo se rozhodně neumyje.

4. Možnosti polovičních náplní

Poloviční náplň s nižší spotřebou je skvělou vychytávkou mnoha myček, ale zdaleka ne všech. A spousta uživatelů, jejichž myčka tuto možnost nenabízí, by ji uvítala. Jde o naskládání a umytí menšího množství nádobí pouze v jednom z košů.

Perfektní věc pro momenty, kdy potřebujete rychle umýt jen něco, nebo kdy zůstanete doma na prázdniny bez dětí, a tak se toho nádobí příliš nenaskládá. Někdy bývá tato funkce nazývána i jako multizone, přičemž si můžete vybrat, ve kterém koši se má mýt.

5. Příslušenství a vybavení

Za příslušenství a vybavení považujeme všechny nadstandardní drobnosti, které myčka nabídne. Je to jak speciální materiál na povrchu přístroje, který zabraňuje lapání otisků prstů, tak různé vnitřní drobnosti, jako je třeba speciální tryska či přídavný držák pro mytí vysokých plechů nebo váz.

Zajímavé jsou různé antibakteriální nátěry, ale jistě se zajímejte především o způsob péče o filtr. Někde je snadná, jinde jde o složitější manévrování, ale u spousty dražších modelů je zcela automatická, takže na odpad a filtr vůbec nemusíte sahat.

6.  Pestrost programů a délky jejich trvání

I programy samotné tvoří důležitou součást myčky. Někdo upřednostní delší a ekologičtější mytí s nižší spotřebou energie, jiný zase bude chtít mít mycí cyklus kratší, přičemž vyšší spotřeba nebude v tomto případě až tak důležitým aspektem.

Je rozdíl, zda na umyté nádobí čekáte tři a půl hodiny nebo jen hodinku a půl, a to při podobném programu u dvou různých myček. Při spuštění myčky na noc někdo upřednostní krátké programy, aby myčka moc dlouho nerušila klid v bytě, jindy je důležitější nižší spotřeba, takže delší provoz n a noční proud vadit nebude.

A pokud vaši myčku pohání solární energie z panelů na střeše domu, spíše zvolíte kratší cyklus s vyšší spotřebou, abyste maximalizovali pravděpodobnost, že se celý program trefí do doby trvání toho správného slunečního svitu.

I samotné složení nabídky programů je důležité, a to hlavně podle toho, jaké nádobí do myčky budete nejčastěji dávat. Pokud jen talířky, hrnečky a příbory decentně znečištěné pouze nápoji a hotovými pokrmy, avšak minimum hrnců, protože sami nevaříte nebo hrnce raději myjete v ruce, jsou programy celkem nepodstatné. Ale jestliže se budete chtít spolehnout na to, že vám myčka dobře umyje i zapečený pekáč nebo přischlá vejce se špenátem z pánve, je nutné hledat myčky s programy s dost intenzivním mytím.

7. Hlučnost

Hlučnost někde roli hrát nemusí, když je kuchyně uzavíratelná nebo když se dá myčka pustit třeba v době, kdy jsou členové domácnosti mimo domov. Ale většinou se snažíme vybrat takový spotřebič, který nás nebude příliš rušit při své činnosti.

8. Cena

Cena je samozřejmě aspektem, který musíme pečlivě zvážit. Často se totiž na misky vah klade účinnost, programy, obslužnost a výbava právě proti ceně. A ne vždy je to dobře. Asi nemá smysl se pouštět do nákupu drahé myčky od značek, kde platíme zejména za značku. Ale rozhodně se bezhlavě neodsuzujte k používání nejzákladnějšího modelu, u kterého brzy zjistíte, že by se hodilo tohle vylepšení a tamta vychytávka nebo třeba dětská pojistka.

Pokud zařizujete kuchyň více spotřebiči najednou, rozhodně uvažujte i o prodávaných setech. Spoustu jich máte třeba v katalogu Siko(2), kde je konečná cena celého setu složeného z myčky, varné desky, horkovzdušné trouby a odsavače par překvapivě nízká. Vždy nižší, než kdybyste pořizovali každý spotřebič zvlášť.

9. Obsluha myčky, možnosti zabezpečení

Jestliže máte malé děti nebo větší domácí mazlíčky, rozhodně se bude hodit zabezpečení ve formě dětské pojistky. A až malé děti poporostou, stane se důležitou právě snadná obsluha myčky, do níž právě své děti můžete poměrně brzy zapojit. Obsluha je samozřejmě důležitá i pro každého z nás. Snadné nacvakání programu přímo na dvířkách, odložení startu nebo třeba ovládání přes mobil, i to jsou důležité parametry pro výběr.

10. Chytrá nebo hloupá?

Už jsme nakousli ovládání přes mobil, tak se v posledním tipu pro výběr myčky podívejme i na aspekty, které jsou čím dál žádanější, tedy tzv. smart neboli chytrost. Na nižším stupni „chytrosti“ jsou myčky s fuzzy logic neboli s automatikou. Ty umějí zjistit, kolik nádobí v nich je a jak je špinavé. Podle výsledku snímání různých senzorů upraví množství vody, její teplotu, počet oplachů, který bude potřeba ke správnému výsledku mycího procesu. Jen pozor, tady jde spíše o nastavení pro účely šetření vodou a energií, než pro co nejlepší umytí.

Chytré myčky nádobí, které označujeme jako „smart“, mají Wi-Fi, přes které je můžeme pohodlně ovládat mobilem, a to odkudkoliv na světě. Taková myčka také posílá do aplikace, se níž je propojena, reporty o tom, v jaké fázi programu právě je, co potřebuje doplnit, vyčistit, zkontrolovat, nebo za jak dlouho jí vyprší záruka.

Zdroje:

(1) Leták Alza, dostupné na Letákomat.cz

(2) Katalog Siko – Kuchyně 2018/2019, dostupné na Letákomat.cz

(3) Jak vybrat myčku, dostupné na Obydlíčko.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *