Jak a čím lepit polystyren

Aby nám polystyren neboli styropor, při řezání nepraskl nebo se nezlomil, je nutné mít správné nářadí, stejně jako je třeba při lepení mít vhodné lepidlo. V našem návodu vám krok za krokem ukážeme, jak polystyren řezat i lepit.

Jak řezat polystyren

K řezání polystyrenu volte odlamovací nůž, nůž na izolaci nebo pilu na izolační materiály. U složitých řezů, zaoblení a kolem rohů doporučujeme elektrickou řezačku. Pokud na řezání polystyrenu použijete klasický nůž, materiál se bude třepit a drolit na jednotlivé kuličky. Dalším problémem je vytváření statické elektřiny. Při řezání polystyrenu veďte řez podél předkreslených linií fixem. To platí při řezání odlamovacím nožem, řezačkou polystyrenu i odporovým drátem.

Co budete potřebovat

  • Polystyrenové desky
  • Speciální lepidlo na polystyren
  • Polyuretanovou pěnu (PU)
  • Nůž na izolační materiál
  • Odlamovací nůž
  • Řezačku polystyrenu
  • Zubovou stěrku
  • Fix
  • Pravítko

Jak lepit polystyren

Při lepení polystyrenu vsaďte na speciální lepidlo na polystyren bez rozpouštědel. Lepidla obsahující rozpouštědla totiž mohou polystyren rozložit. K lepení polystyrenu celoplošně naneste speciální lepidlo na desku polystyrenu pomocí zubové stěrky. Díky tomu utěsníte mezery a přechody mezi deskami a dosáhnete optimálního izolačního účinku.

Mezery vzniklé mezi polystyrenovými deskami třeba v důsledku odřezu můžete vyplnit PU pěnou

Jak zabránit třepení polystyrenu

Polystyren, původně známý pod názvem styropor, je pěnový expandovaný polystyren (EPS). Díky zrnité struktuře moc dobře nejde polystyrenové desky a lišty brousit, aniž by se materiál neroztřepil. Místo broušení polystyrenu je lepší rohy odříznout. Jako alternativu se doporučuje vyhladit ty desky, které jsou už zabudované na stropech a stěnách potažením povrchu v podobě omítky.

Jak lepit polystyren na polystyren

Pro vzájemné spojení dvou polystyrenových desek je můžete dohromady slepit pomocí vhodného lepidla. Zabráníte tím roztažení a utěsníte izolační vrstvu polystyrenu. Pro lepší přilnavost se navíc pro tento účel doporučuje použít polystyrenové desky s podobnou zrnitostí.

Jaké zvolit lepidlo

Zvolené lepidlo nesmí obsahovat rozpouštědla. Pro venkovní použití navíc musí být lepidlo vodotěsné. Pro použití v interiéru je ideální montážní nebo stavební pěna bez rozpouštědel a zředěné epoxidové lepidlo. Ve vnitřních prostorách použijte univerzální lepidla bez rozpouštědel, lepidla ve spreji a lepidla na dřevo.

Často kladené otázky

Jak lepit polystyren na dřevo?

Při lepení polystyrenu na dřevo je třeba dřevo nejprve nepenetrovat, čímž uzavřete póry a zlepšíte přilnavost. Pro zachování prodyšnosti dřevěných vláken se místo polystyrenu doporučují spíše přírodní izolační materiály. K izolaci stropů a stěn s dřevěným obložením je vhodné použít vláknité desky ze lnu nebo konopí, případně se dají využít také vhodné minerální izolační prostředky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *