Zateplení domu či bytu není často snadná věc. S trochou šikovnosti to ale hravě zvládnete i sami. Když si představíte, kolik vás zase bude letos stát vytápění domu přes celou zimu, tak byste se možná raději hned přestěhovali někam do teplých krajů.
Než začneme zateplovat
Obsah článku
Nemusí to ale být hned tak hrozné, když se na další zimu pro změnu lépe připravíte a zajistíte si svůj příbytek před případnými úniky tepla. Největší množství tepla nám vždy uniká stropem a střechou. Po zateplení těchto prostor je rozdíl za úhradu energií znatelný a při tom to není nic složitého a je to tak jednoduché, že ho zvládnete i svépomocí. Důležité je v první řadě správné určení tloušťky izolace, která se vždy navrhne podle individuální skladby stropu a vaší střechy.
PIR panely
PIR panely jsou oboustranně kašírované panely v hliníkové Alu kraft fólii a po celém svém obvodu jsou opatřeny zámkem ve formě pero-drážky. Jejich použití je o mnoho snadnější, než použití klasických zateplovacích izolací. Není třeba montovat další podpěrné konstrukce. Navíc po přelepení všech vzniklých spojů panelů flexibilní parotěsnou páskou následně získáte účinnou plnohodnotnou parozábranu vašeho domu. Navíc jsou tyto panely tenké. Strop můžeme zateplit hned dvěma způsoby.
Zdroj: lowes.com
Zateplení stropu v obytné části
Pro eliminaci všech tepelných ztrát se doporučuje vždy izolovat zejména strop nejvyššího patra dané budovy. To je schopen udělat a zvládnou opravdu každý sám. Potom totiž dochází k zateplení stropu v obytných místnostech, kdy takto snížíme stropní konstrukci právě o tloušťku umístěné izolace a následně pak na ni montujeme podhledové prvky, jako je třeba sádrokarton a palubky. Výhodou použití PIR desek je oproti jiným typům dostupných izolací jejich malá tloušťka, díky které se nám náš obytný prostor zmenší opravdu jen neznatelně a minimálně. Navíc nemusíte použít parozábranu ani reflexní vrstvu, protože je vše na těchto deskách obsaženo a ušetříte si čas, materiál, peníze i práci. Pod sníženým stropem je možno táhnout elektrorozvody, které se tak pěkně schovají a nejsou vidět.
Zateplení podlahy na půdě
Pokud svůj půdní prostor přímo nevyužíváte jako obytný, stačí vám zateplit podlahu na půdě. Izolace podlahy na nevytápěné půdě vás nijak neomezí při využívání půdního prostoru, třeba jako formu skladovací plochy pro nejrůznější nutně skladované věci. Instalace tohoto typu zateplení na půdě není náročná a zvládne ji opravdu každý. Panely si snadno uříznete nožem nebo pilkou, takže k jejich položení není třeba žádné zvláštní pomůcky. Tyto PIR desky se snadno pokládají na podlahu půdy a na ně se pak umísťuje vrchní pochozí vrstva, nejčastěji z OSB desek nebo s použitím zátěžového koberce.