Jaká má být ideální výška umyvadla od země?

Při stavbě domu i rekonstrukci koupelny řešíme mnoho věcí, třeba správnou výšku umyvadla. Při výběru umyvadla hraje svou roli jeho tvar, vzhled i velikost. Pak je třeba umyvadlo umístit tak, aby to bylo pohodlné pro všechny uživatele koupelny. Jak vysoko od země by mělo být umyvadlo umístěno? Řiďte se výškou lidí v domácnosti. 

Výška skříněk nad umyvadlem i umyvadla

Při umístění umyvadla rozhoduje výška členů vaší domácnosti. Umyvadlo v koupelně budete používat každý den. Pokud jste vyšší, dejte umyvadlo výše, pokud jste nižší, dejte ho zase o něco níže od země. Děti rychle vyrostou, proto jim dejte k umyvadlu pěknou a stabilní stoličku. Stejně řešte i výšku skříněk nad umyvadlem ať se v zrcadle vidíte a dosáhnete na poličky. Podobně se řeší i výška stropu.

Výška umyvadla na desku

V různých hobby marketech jsou vystaveny návrhy koupelen, kde si můžete zkusit, jaká výška je pro vás ideální. I v hotelech, restauracích a barech si zkusíte, jak se vám u jejich umyvadel myjí ruce. Zjistíte, zda je umyvadlo vysoko či nízko a zda vám to vyhovuje. Výška umyvadla se řeší podobně jako výška kuchyňské linky. Pokud jde o umyvadlo na desku, určete výšku desky a samotné horní hrany umyvadla.

Výška horní hrany umyvadla

Pokud je výška vaší postavy průměrná, výška horní hrany umyvadla má doporučenou výšku 850 milimetrů. Pak si ale opravdu vyzkoušejte, zda vám vyhovuje umyvadlo ve výšce 85 centimetrů od země. Jde o jeden z hojně rozšířených standardů, který je odvozený od člověka průměrného vzrůstu. Nemusí však rozhodně vyhovovat všem. Dbejte na to, aby to byla ideální výška umyvadla.

Výška odpadu umyvadla

Změřte si, v jaké vzdálenosti od horní hrany umyvadla jsou montážní otvory a zda je hrana umyvadla po celém obvodu všude stejně vysoká. Také si promyslete, o kolik milimetrů se navýší výška podlahy po pokládce, tedy po betonování, stěrce a položení dlažby. Podlaha může být i o pár centimetrů výše a umyvadlo zase o tolik centimetrů níže. Měřte výšku umyvadla od hotové podlahy.

Výška baterie u umyvadla

Po ověření na přívod studené i teplé vody a napojení na odpady, dodržujte další doporučené rozměry a pravidla. Vodovodní baterie bývá nejčastěji ve výšce 1 150 milimetrů od země. Výška ventilku má být 580 milimetrů od země. Výška odpadu by měla být 530 milimetrů od podlahy. Pak bude montáž umyvadla a napojení na potrubí v souladu se standardizovanými umyvadly. Poraďte se s instalatérem.

Výška umyvadla na WC

Stejným způsobem se řeší i výška umyvadla na WC. Pokud chcete dát malé umyvadlo i na toaletu, může být třeba i rohové. Možností je dnes víc než dost.

Výška umyvadla norma

Všechny uvedené rozměry jsou jen doporučované, obvyklé a orientační. Nejde o pevně stanovenou normu. Konečné slovo máte vy. Vy budete umyvadlo každý den používat. Umístěte jej tak, ať se nemusíte hrbit, nebo si stoupat na špičky. Instalatér vám poradí, jak se dá umyvadlo dát výš anebo níž a co je k tomu třeba.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *