Jak postavit přístřešek na dřevo

Dřevo, které slouží především k vytápění domů, nebo třeba na topení v krbu či na uzení v udírně, potřebuje své pevné a kryté místo. Existuje několik typů i materiálů na stavbu tohoto přístřešku. Záleží na vašich představách a finančních možnostech.

Abyste docílili správného vytápění, dřevo musí splňovat jistá kritéria. Palivové dříví musí být suché, s vlhkostí do 20 %. Musí být také čisté, bez různých plísní či hub. Čerstvé dřevo je vhodné umístit na 2 roky do krytých přístřešků. Pojďme se podívat blíže na přístřešky z různých materiálů, třeba na dřevo na uzení.

Dřevěné přístřešky

Nejlevnějším materiálem pří výstavbě je opět dřevo. Než se pustíte do práce, zvolte si velikost a typ přístřešku. Nejjednodušším modelem je provizorní dřevěné bouda, která má nejméně 4 až 6 kulových či hranatých sloupů pevně zabudovaných do země a na nich je pak upevněna střecha. Ta je většinou ze dřeva, kovu či plastu a může být rovná či zkosená. Pokud nemá po obvodu žádné krytí, nedokáže ochránit dřevo jak před sněhem a deštěm. Dřevo je pak navlhlé a špatně hoří.

Částečně zakrytý dřevěný přístřešek

Tento přístřešek lépe zajistí kvalitu palivového dřeva. Podlahu vytvořte z rovných dřevěných desek. Použít se dají europalety, které naimpregnujete. Kotvící prvky mohou tvořit kovové čtyřhrany, betonové patky s ocelovými kotvícími prvky nebo můžete zabetonovat trámy přímo do betonových patek. Na spojení desek použijte ocelové sponky. Obvod sestavte ze 3 stran a 4 strana bude sloužit k větrání a přístupu ke dříví. Střecha bude rovná či zkosená, ze dřeva, kovu či plastu.

Jak postavit malý přístřešek na dřevo

Co budete potřebovat:

  • střešní latě
  • palubky
  • vruty do dřeva
  • delší panty neboli dveřní závěsy
  • dlouhé a kratší hřebíky, popř. vruty do dřeva
  • vratové šrouby
  • bezbarvou lazuru nebo lak
  • pilu
  • aku šroubovák a vrtačku
  • kladivo

Postup při stavbě dřevěného přístřešku na dřevo

Rozměry přístřešku přizpůsobte svým potřebám. Popíšeme přístřešek z 2,2 m dlouhých latí, spodní příčka pár centimetrů nad zemí bude dlouhá 150 cm a horní příčka ve výšce 120 cm nad zemí je dlouhá 70 cm. Hloubka přístřešku je 45 cm. Vnitřní příčky žebříku budou o 2 síly latí kratší. Připravte si dlouhé latě na boky a nařežte příčky. Díly natřete lakem nebo lazurou ještě před sešroubováním.

Vyrobte si základní konstrukci

Nejprve si vyrobte 2 díly jako základní konstrukci ze střešních latí. Každý z nich bude mít 3 příčky. Střešní latě jsou pevné a prodávají se s povrchovou úpravou i bez ní. Příčky žebříku přitlučte k bokům dlouhými hřebíky. Otvory si předvrtejte. Můžete použít i vruty do dřeva. Pak potlučte pomocí hřebíků celou plochu žebříku palubkami. K hloubce přístřešku přidejte na každou stranu 2 cm přesahu. Před spojením palubkovou plochu natřete. Pak si položte oba žebříky k sobě a spojte je velkými panty, aby se daly sklopit do stříšky.

Stavby stříšky přístřešku na dřevo

Stříšku postavte a její spodní část kousek nad zemí spojte příčkou pomocí vratových šroubů, aby se nedostávala do styku se zatékající vlhkostí a dřevo větralo zespoda. Do výšky 12 cm nad zem vložte další příčku pro zpevnění a rozdělení na 2 patra. Na horní patro dejte menší polínka a třísky na podpal. Obě plochy na příčkách potlučte natřenými palubkami. Na vrchol vytvořte malou stříšku z palubek, aby do něj nezatékalo.

Malý dřevěný domek na dříví

Dřevěný domek můžete zakoupit v nějakém hobby marketu a sestavit jej jako stavebnici. Jeho pořizovací cena je mnohem nižší, než cena za materiál, který je třeba koupit. Dřevěné domky mají originální design a kvalitní zpracování. Než si domek postavíte na určené místo, zajistěte mu rovnou plochu a základovou desku pro usazení. Domky mohou být ze dřeva, ale i z plastu či kovu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *