Plynové vytápění se u nás nejdříve objevilo v činžovních domech ve formě podokenních topidel WAW, které jsou známé jako „vafky“. I když se v dnešní době často nahrazují plynovým kotlem, topidla WAW na zemní plyn či propan-butan stále využívají tisíce rodin.
Lokální topidla WAW
Lokální plynová topidla s odtahem spalin přes venkovní zeď mají pár desítek let existence za sebou a i když jsou často vyměňovaná například za plynový kotel, z domácností jen tak nevymizí. Ne všude lze totiž instalovat plynový kotel. Díky modernizaci plynových topidel, dochází k úspornějšímu provozu vafek, pokud se tedy chystáte svá plynová topidla modernizovat, můžete si pořídit i topidla s odvodem spalin do komína.
Výhody, které WAW nabízí
Jistě oceníte to, že si můžete zatopit kdykoliv budete potřebovat, navíc vafky nepotřebují tak častou údržbu, stačí je jednou za 2 až 3 roky před začátkem topné sezóny nechat zkontrolovat a vyčistit. To však samozřejmě záleží i na stáří plynového topidla. Navíc jejich obsluha a regulace je velice snadná. Samotné pořízení není nijak finančně náročné, vyjde vás přibližně na 7 000 až 8 000 Kč. Je však zapotřebí připočítat i náklady nutné na rozvody plynu a zednické práce s tím spojené.
Jaké nevýhody přinášejí lokální topidla WAW?
Mezi nevýhody můžeme zařadit to, že některé vafky můžou být hlučné, navíce je topení konstruováno tak, že odsávají vzduch z interiéru. Ohřívání vody není pomocí topných těles WAW možné a kombinovat s dalšími topnými prvky ve vaší domácnosti také nelze. Plyny z vafek jsou navíc agresivní pro omítku a dokonce můžou urychlit korozi parapetních plechů. Jestliže nejsou vafky pravidelně kontrolované a čištěné, může docházet ke zpětnému proudění škodlivých plynů z fasády do bytu, což zvyšuje riziko zdravotní újmy způsobené vdechování škodlivin.