Jak správně odvzdušnit topení?

Topná sezóna je v plném proudu. Jestliže jste před sezonou neudělali potřebnou údržbu, možná se vám stalo, že radiátory netopí, tak jak by měly. V tomto počasí to zatím nepředstavuje takový problém, ale za chvíli přijde zima a vy na ní nemusíte být připraveni. Přitom stačí pouze odvzdušnit radiátory, jestliže nevíte jak na to, v následujícím článku zjistíte vše potřebné. V rodinném domě se nejprve odvzdušňuje nejníže položený radiátor a končí se u toho, který je nejvýše.

Jak se pozná zavzdušněný radiátor?

K zavzdušnění topení dochází kvůli vzduchovým bublinám. Bubliny se usazují v nejvyšších bodech radiátoru a topné těleso tak zůstává na některých místech částečně studené. Navíc pokud je zavzdušněná soustava při každém sepnutí můžete slyšet bublání.

Odvzdušňovat by měl každý

Jestliže bydlíte v bytovém domě, odvzdušnění provádí pouze obyvatelé nejvyššího patra, přičemž je dobré, aby všichni sousedé spolupracovali. Je zapotřebí, aby všichni během několika dnů otevřeli naplno termoventily. Díky tomu se vzduch ze všech spodních pater dostane nahoru, kde jsou radiátory s ručními výpustními ventily.

Odzdušnění topení

Odvzdušnění radiátorů

Než se pustíte do odvzdušnění, připravte si k ruce kbelík nebo nádobu, který dáte pod ventil. Ventil se většinou nachází na boční straně radiátoru v jeho horní části. Ventil otáčejte proti směru hodinových ručiček. Z odvzdušněného ventilu se nejprve začne uvolňovat vzduch, poznáte to tak, že to syčí. Postupně se vzduchem začne téct i voda, tedy spíše vyprskávat. V momentě kdy vytéká pouze voda, je odvzdušnění hotové a můžete ventil opět uzavřít. Nelze jasně říci, zda při odvzdušnění má být termoventil zapnutý či vypnutý, lze tedy použít obě možnosti. Další den zkontrolujte, zda radiátory hřejí naplno a po celé ploše. Jestliže jsou na radiátoru i nadále studená místa, je zapotřebí celý proces opakovat. Jestliže nepomůže ani opakované odvzdušnění, je lepší zavolat raději odborníka. Ti topný systém zkontrolují, seřídí ho a popřípadě doporučí jiné řešení.

 

Jeden komentář u “Jak správně odvzdušnit topení?

  1. dobrý večer chci se zeptat mám rozvod topeni na který mám napojený žebryk a kousek radiator a ten mi ted nechce to pit jinak se nahřeje a hned je studený chtěl bych se zeptat čim to je nebo jak mám potíže odstranit děkují za radu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *