Jak vyrobit police z palet – Návod + inspirace

Pokud chcete svůj interiér zpestřit originálním vybavením, vyzkoušejte nábytek z palet. Začněte třeba policemi, než se pustíte do složitějších věcí. Postavit si police z palet vlastními rukama není nic tak těžkého, abyste to nezvládli.

Z dřevěné konstrukce z palet můžete vyrobit i houpačky na zahradu, květinové záhony, pohovky či lavičky, ale i stoly, konferenční stolek z palet nebo postel z palet.

Police z palet

Nejdříve je nutné z palety odstranit hřebíky pomocí kleští a demontovat střední prvky. Spodní část police bude vyrobena právě z těchto odložených prvků. Velikost palet se může trochu lišit, takže si je přeměřte. Zásoba materiálu ale bude dostatečná. Odložené kousky připevněte pomocí hřebíků či šroubů do spodní části police a vytvořte z nich spodní část police. Poznačte si, jak daleko budou od sebe jednotlivé desky na police. Přiložte pravítko nebo metr a nakreslete čáry podél obrysu. Díly řežte pilou.

Jak ošetřit a vyzdobit police

Dřevo je třeba ošetřit a můžete nakonec provést i nějakou uměleckou výzdobu. Hodit se vám bude bruska, pomocí které odstraníte veškeré drsnosti a otřepy z povrchu. Pak si připravený povrch ošetřete impregnací nebo mořidlem, aby se prodloužila životnost vašich polic. Pak naneste lak nebo barvu, která pěkně ladí s vaším interiérem. Pak už zbývá jen nechat polici několik dní schnout a zavěsit ji na zeď pomocí hmoždinek. Pokud použijete vhodnou impregnaci, můžete si vyrobit i plot z palet.

Na co si dát pozor

Pokud máte v plánu malovat police jasnou či světlou barvou, použijte akrylové barvy. Vodou ředitelné barvy totiž obsahují vodní bázi, která může dřevo poškodit. Police lze ponechat nelakované, aby tím zůstal zachován původní vzhled dřeva, ale počítejte s horší údržbou. Pokud chcete chránit dřevěné police před plísní a houbami, měli byste jej před natřením přikrýt základním nátěrem, který je schopen odpuzovat vlhkost. Vždy se ujistěte, že je povrch dostatečně nasycen speciální látkou. Prodloužíte životnost polic o mnoho let. Pak si můžete vyrobit i květináč z palet.

Policová skříňka

Vezměte 2 dřevěné palety, překližku na 3 police, barvy a trochu svého času. Praktickou poličku využijete v předsíni, pokoji i koupelně. Na police můžete ukládat knížky, časopisy, kosmetiku i různé dekorační předměty. Můžete do nich vložit i košíky a boxy na drobnosti. Z palet lze vyrobit opravdu zajímavé kousky originálního nábytku. Paletový nábytek můžete v průběhu užívání také různě přetvářet a měnit, podle aktuální potřeby či nálady.

Jak na výrobu skříňky s policemi

Připravíme si 2 palety o rozměru 80 x 60 cm. Z jedné palety odstraňte prkna tak, aby zbyla pouze po obvodu a uprostřed palety. Obě palety do hladka obruste. Naměřte si potřebnou velikost polic z překližky a uřízněte je. Pak řez zbruste. Palety i desky natřete zvolenou barvou a lazurou. Nátěr proveďte 2x a mezi jednotlivými nátěry a na závěr palety i desky přebruste jemným smirkovým papírem. Palety k sobě spojte přišroubováním polic z překližky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *