Jak vyrobit hmyzí hotel (domeček)

Pro hmyz stále ubývá přirozeného prostředí, kde může nerušeně přebývat a klást své larvy, a tak ubývá i samotný hmyz. Různé druhy hmyzu jsou ale pro biodiverzitu okolí zcela zásadní, proto je postavení hmyzího hotelu opravdu dobrý nápad. Noví nájemníci se vám odvděčí opylováním květin a požíráním škůdců. Hmyzí hotel můžete vyrábět i s dětmi. Tvoření příbytku pro broučky budou doslova nadšené.

Obyvatelé hmyzího hotelu

Hotel pro hmyz vypadá jako malý domeček či budka o několika patrech. Do jednotlivých pater se umisťuje výplň. Každé patro vytvořte z jiného materiálu, patra vytvořte různě veliká a můžete je i rozdělit. V hotelu najdou svůj úkryt samotářské včely, které patří mezi významné opylovače luk a polí a v přírodě je jich přes 600 druhů. Dále pak motýli, zlatoočka, pestřenky, berušky a škvoři. Na vaší zahrádce budou velmi užiteční, protože likvidují škodlivý hmyz, jako třeba mšice.

Jaký zvolit materiál

Volte materiál přírodního původu. Dřevo na výrobu krytu hmyzího domku by nemělo být nalakované ani chemicky ošetřené. Cizí pach by mohl hmyz odradit. Domeček by měl být ideálně 15 až 40 cm hluboký a měl by mít zadní stěnu třeba z pletiva, aby se hmyz mohl usadit hluboko a neohrožovalo jej hladové ptactvo. V domečku má být náplň naskládaná tak, aby z něj při postavení na stranu nic nevypadlo. Přidejte stříšku, aby do něj nezatékalo a netvořily se houby a plísně.

Kam umístit hmyzí domeček

Hotel umístěte alespoň metr nad zem na suché a klidné místo. Pokud dáte pod domek trávu, listí či klacíky, možná vytvoříte i příbytek pro ježky či ještěrky. Hmyzí domek by měl být na přímém slunci a směřovat na východ či na jih. Nejlepší doba k instalaci hmyzího hotelu na zahrádku je počátkem jara.

Náplň hmyzího hotelu

Pro volbu výplně by měly převažovat přírodní materiály. Použít můžete náplň ze šišek, suchého listí, ořechových i kokosových skořápek, což milují berušky nebo škvoři. Můžete také navrtat chodbičky do dřeva, použít klacíky, dřívka, špalky, kamínky či cihly. Poslouží i bambus, stébla slámy nebo kartonový papír. Přivábíte tak včely samotářky nebo zlatoočka. Všechen materiál musí být vysušený, aby hmyzí hotel nezačaly obývat plísně. Použít můžeme provázky, stébla rákosu, suchou trávu, nalámané větvičky, prázdné makovice, kůru, mech, bukvice, žaludy, sušenou levanduli i jehličí.

Vrtání, řezání a údržba

Do pevných materiálů navrtejte chodbičky 3 až 10 cm hluboké o různorodých průměrech. Dřívka a špalky seřízněte tak, aby nepřesahovala hranici konstrukce a nebyla vystavena dešti. Stejně jako každý jiný domeček, i ten pro hmyz potřebuje občas údržbu, čímž zamezíme vzniku plísní i usazování parazitů. Každý rok by se měla vyndat zahuštěná výplň a vyměnit za novou, pokud v ní nejsou živé larvy. Neobsazené navrtané kusy dřívek obměňte každé 2 roky. Pravidelně kontrolujte, zda se ve hmyzím hotýlku místo vítaných návštěvníků neusadil nějaký nezvaný škůdce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *