Jak pěstovat venkovní ibišek – kdy stříhat a jak množit

Ibišek patří mezi známé druhy pokojových rostlin, ale některé druhy se dají pěstovat celoročně ve venkovním prostředí. Opadavý keř pochází z Asie. Po celé léto má nádherné, různorodě barevné květy velké až 10 centimetrů.

Jak pěstovat ibišek zahradní

Venkovní ibišky rostou pomalu, hodí se i do skalek a japonských zahrad. Dobře snáší i radikální seříznutí, které se dělá na jaře. Pokud ho vysadíte na správné místo a zajistíte mu optimální podmínky, doroste až 3 metry. Na výběr máte z různých kultivarů, květy mohou být jednoduché i plnokvěté, v barvě bílé, růžové, červené až po temně fialovou. Mohou být i žíhané a panašované.

Kam zasadit ibišek

Nejlépe se ibiškům daří na závětrné jižní straně. Mají rádi sucho a nesnáší přemokření. V případě nadbytečné vlhkosti začnou plesnivět poupata květů a ibišek nerozkvete. Proto se nesází u vodních ploch. Vhodným obdobím pro výsadbu je jaro. Pak stihne malá rostlinka dobře zakořenit a přežít zimu. Všechny nevyzrálé větvičky jinak zmrznou. Na jaře je seříznete a ibišek obrazí. Na konci léta použijte hnojivo.

Substrát a hnojivo

Rostlinu pěstujte odlišně než pokojový ibišek. Pro pěstování ibišku zahradního zvolte vhodný substrát. Smíchejte zahradní zeminu s troškou kompostu a přidejte trošku rašeliny. Substrát by měl být čerstvý, dobře propustný a prohřátý. Po výsadbě používejte hnojiva na růst po dobu 1 roku. Zvolte Kristalon start a pak Kristalon plod a květ. Mladé rostliny pokvetou až za 3 až 4 roky. U kvetoucích rostlin přidejte hnojiva na květ. Vynechejte hnojiva dusíkatá, jinak dá rostlina všechnu sílu do listů a květy budou malé. Na zimu rozhoďte kolem kmínku každý rok trošku kompostu.

Příprava rostlin na zimu

Na podzim navezte pod ibišek alespoň 2 kbelíky vyzrálého zahradního kompostu. Je totiž velmi náročný na živiny. Při jejich nedostatku zesvětlají listy, nebo se na nich objeví skvrny. Také rostliny nepokvetou, nebo pokvetou jen velmi málo. Pokud navezete kompost, vyhnete se nutnosti kypření půdy a odstraňování plevele. Ibišky totiž koření mělkým kořenovým systémem, který byste mohli při kypření poškodit. Na podzim nadzemní část rostliny zasychá, proto ji zastřihněte na 10 cm a přikryjte chvojím. Na jaře zase vyraší. I během zimy rostlinu zalévejte, aby nevyschly kořeny. Bahenní ibišky raší pozdě, často až na přelomu května a června.

Množení ibišku

Je velmi pravděpodobné, že se do několika let objeví kolem původní rostliny malé semenáčky. Využijte je na množení ibišku. Využít můžete i řízky při jarním radikálním řezu.

Pěstování v nádobách

Ibišek se dá pěstovat i v květináči, v tom ale zůstat venku nemůže, protože by zmrzl. Přeneste jej v zimě do místnosti s teplotou okolo nuly. Rostlina v květináči však pomaleji roste než ve volné půdě. Na jaře ibišek přirychlete v zimní zahradě nebo ve skleníku. V nádobě nezapomeňte na důkladné hnojení a zalévejte jej i přes zimu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *