Skandinávské bydlení nestárne. Vneste severské země i do svého domova

Máte pocit, že je váš interiér nudný a rádi byste ho proměnili k nepoznání? Sázet na aktuálně moderní trendy je sice také cesta, ovšem trendy přichází a odchází. Raději dejte všechna esa v rukávu na to, co zaručeně nestárne. A tím je například skandinávské bydlení. Styl pocházející ze severských zemí, který se vám neomrzí. 

Čistota, funkčnost i minimalistický vzhled

Když člověk řekne, že má domov „jako na severu”, řada lidí si představí sněhové závěje, dokonce někteří i iglú. Ve skutečnosti se má na mysli spíše skandinávské bydlení, které se vyznačuje maximálním minimalismem, zároveň také moderním stylem. To, že má designový styl hluboké severské kořeny však neznamená, že se v interiéru nenachází moderní, funkční prvky. Právě funkčnost je další vlastností, která Skandinávii v bydlení vystihuje. 

Dále také jednoduchost, čistota a estetičnost – další poznávací znaky, které vám při zařizování domácnosti do tohoto stylu bydlení mohou pomoct. 

Dřevěné podlahy jako alfa a omega

Přejete si vnést severskou zemi do svého domova? Dřevěné podlahy jsou alfou i omegou. Jak už bylo zmíněno, styl lze definovat jako jednoduchý, čistý, estetický – a funkční. A dřevěné podlahy jsou tím vším. Aby však čistota na první pohled opravdu plála, volíme spíše světlejší odstíny, které mají tendenci opticky zvětšovat interiér. 

Při návštěvě Skandinávie vás jistě překvapí, že se zde pozornost upíná spíše směrem dubového dřeva nebo popelavých odstínů. Nemusíte se přímo tohoto držet, když však bude alespoň zmiňovaná světlost zachována, konečný výsledek bude hřát na duši. 

Minimalismus i světlost při výběru nábytku

Světlé tóny mají hrát prim i při výběru nábytku. Jednoduchost, minimalismus, světlost – tím nepokazíte optické zvětšení interiéru a nenarušíte symbiózu s položenou podlahovou krytinou. Nábytek by měl být zároveň elegantní a moderní, esteticky jednoduchý a ideálně plně funkční. Rozkládací pohovky, křesla nebo jiné multifunkční typy mají v tomto případě zelenou a ocení je nejen v menších bytových jednotkách.

Při výběru nábytku pamatujte na jedno – fantazii se meze nekladou. Nemusíte mít interiér plný pouze věcí, které v místnostech být mají. Hledejte i méně tradiční prvky, jako jsou sedací vaky, které zvýší komfort bydlení celkově. 

Doplňky ze současnosti

I když to vypadá, že skandinávské bydlení nesází úplně na aktuální módní trendy, jsou věci, které být aktuální mohou. Řeč je konkrétně o bytových doplňcích, které vybíráme i umísťujeme čistě sporadicky. Strategie v rozmísťování dekorací, jako je obraz do obýváku nebo přenosná lampa, příliš není.

Kromě zmiňovaných obrazů a lamp najde ve skandinávském interiéru své místo také nejedna vzpomínka. Rámečky na fotografie, čiré skleněné nádoby nebo množství pokojových rostlin – to jsou další drobnosti, které vyšperkují outfit k dokonalosti. 

Hlavně přirozeně

S doplňky to však raději nepřehánějte a radši od nich upusťte, pakliže si jimi nebudete zrovna jistí. Důvod je prostý – zbytečně byste jimi stínili. Přirozenost ve všech smyslech je ve skandinávském bydlení klíčová. Proto se snažíme například vhánět do interiéru co nejvíce světla a upouštíme od masivních neprůsvitných závěsů, příliš temných záclon a rolet. Naopak se snažíme mít interiér plný přirozeného, netknutého světla, což je ten hlavní důvod, proč se ve skandinávsky zařízeném interiéru cítíme tak dobře.

Na barvách také záleží

Přirozenost a světlost interiér podtrhneme také volbou těch správných barev. Tlumené odstíny jsou trefou do černého. Nemusíme se obávat nudnosti nebo fádnosti, tlumené barvy naopak vypadají velmi přirozeně a svěže. Zejména když se spojí s bílým nebo jinak neutrálním odstínem. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *