Mandelinka bramborová jak se ji zbavit

Mandelinka bramborová je škůdce na bramborách. Zanechává na nich hotovou spoušť. Larvy a dospělci vyhryzají na listech díry a často poškodí celou nať. Poškození listů může snížit sílu rostliny a výnosnost brambor.

Mandelinka bramborová je postrach pěstitelů brambor. Dospělí jedinci jsou drobní brouci s oranžovými a černými pruhy. Larvy jsou červenooranžové s pásem černých teček po obou stranách těla a jejich vajíčka jsou světlé oranžová, nakladená na vnitřní straně listů. Jedna samička dokáže najednou naklást až 25 vajíček. Nejvíce škody na bramborách tedy nadělají larvy. Mandelinky je velmi těžké se zbavit, protože si vytvořila odolnost proti většině metod chemických i organických.

Tip: Jak se zbavit mravenců na zahradě?

Organická ochrana brambor

Efektivní organická ochrana brambor před mandelinkou bramborovou spočívá v ochraně rostliny insekticidními oleji, odvary, posypem nebo mechanickým odstraněním mandelinky ručním sběrem a rozetření jejich vajíček po spodní straně listů.

Neem neboli nimbový olej

Neem olej je rostlinný insekticid proti mandelince, mšicím, molici a třásněnce, vyrobený z tropické rostliny Azadirachta indica, nazývané Nimba. Je šetrný k ostatním živočichům a neškodný pro včely. Smíchejte 30 ml oleje s 3,5 l vody. Aplikujeme rozprašovačem na listy z obou stran.

Popel na mandelinku

Ideální je rostliny poprášit popelem ráno, když je na nich ještě ranní rosa. Roztok vytvoříte smícháním 100 g popela s 10 l vody. Rostliny byste měli poprašovat 1 až 2 x za 2 týdny před jejich rozkvětem a po odkvětu 1 x za měsíc.

Kukuřičná mouka nebo škrob

Kukuřičná mouka nebo škrob je způsob, po kterém se mandelinka bramborová zduje a uhyne. Kukuřičnou mouku nebo škrob aplikujte posypáním listů a jejich následným navlhčením.

Solný roztok

Pro mandelinku bramborovou je toxický roztok soli s vodou. Při jeho přípravě však musíte být opatrní, protože větší množství soli může spálit rostliny.

Odvar z ořechových listů

Odvar z ořechových listů si připravíte 15 minutovým povařením 1 kg ořechových listů s vodou. K odvaru pak přilijte 10 l vody, ideálně dešťové, nechte 3 dny odstát a postříkejte na listy brambor.

Hořčičný prášek a ocet

Postřik z hořčičného prášku a octa vám může pomoci v boji proti mandelince bramborové. Smíchejte 30 až 40 g hořčičného prášku, nebo hořčičných semen rozemletých na prášek, se 100 ml octa a kbelíkem vody. Pak dejte roztok do nádoby s rozprašovačem a postříkejte bramborové rostliny.

Výluh z listů a stonků rajčat

Při provzdušňování rajčat dejte otrhané listy či celé stonky na slunce a zalijte vodou, nechte je odstát a potom nastříkejte výluh na rostliny brambor postižených mandelinkou.

Prevence proti mandelince bramborové

Ideální je myslet na škůdce ještě před jejich objevením. Výbornou prevencí proti mandelince je ošetření půdy draselnou solí ještě před výsadbou brambor. Tak zabijete larvy mandelinky přezimující v půdě. Mandelinky bramborové se zbavíte vysazením rostlin, které ji odpuzují. Zasaďte mezi řádky brambor kopr, tymián, šalvěj, celer nebo mátu peprnou a určitě si jich mandelinka ani nevšimne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *