Jak vypěstovat avokádo z pecky? Funkční postup.

Pěstování avokáda z pecky je snadné. Rostlina vám dokonce jednou možná sama vytvoří i plod. Je třeba ale trochu trpělivosti, protože si velké semeno s klíčením dává na čas. Podívejte se na naše rady a osvědčené triky.

Nejprve očistěte pecku důkladně od dužiny. Můžete z pecky nejprve odstranit svrchní hnědou slupku, ale při klíčení se postupně sloupne i sama. Při hydroponii je lepší ji ponechat pro zapichování párátek či špejlí. Vyhnete se tak prasklině v pecce, podél které se při klíčení postupně slupka otevírá. Semeno vyklíčí za 2 až 6 týdnů.

Tip: Jak se zbavit kuny (lasičky) – navždy!

Sázení do substrátu

Semeno můžete špičkou nahoru vložit do vlhkého substrátu a nechat jej z jedné třetiny až poloviny vyčnívat. Pokud je pecka kulatá, spodek semene poznáte podle světlé skvrny. Substrát vám nesmí po celou dobu klíčení nikdy vyschnout. Udržujte jej proto vlhký. Nakličování pecky avokáda lze i hydroponickým způsobem.

Zdroj: organichealthcorner.com

Hydroponická metoda

Hydroponická metoda nechá kořínky vyrašit do vody. Nakličování ve sklenici vypadá hezky a odpadnou vám starosti s udržováním vlhkého substrátu, který při přemokření a nedostatečném větrání láká někdy plísně. Pecka nemá být ponořena celá, ale jen z poloviny. Musí špičkou směřovat vzhůru a mít pod sebou dostatek prostoru pro kořínky. Zkuste do ní tedy ze dvou až čtyř protilehlých stran asi v první třetině zasunout ostré špejle nebo párátka tak hluboko, aby pecku udržela. Pak je opřete o okraj nádoby a vodu v nádobě doplňte do půlky pecky.

Podmínky pro pěstování

Nádobu dejte na 25 °C teplé a světlé místo, ale z dosahu ostrého slunce. Poslouží vám i topení nebo topná podložka. Můžete nádobu zakrýt, než semeno začne klíčit. Vodu denně či obden měňte a vždy dejte odstátou. Až se objeví dva až čtyři lístky a husté kořínky, vezměte tento semenáček a přesaďte jej do květináče s lehkým substrátem pro pokojové květiny. Třetina až polovina pecky by měla i při zasazení vyčnívat nad povrch substrátu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *