Jak vypěstovat avokádo z pecky? Krok za krokem.

Pěstování avokáda z pecky vám dovolí sledovat všechny vývojové fáze rostliny. K vypěstování rostliny avokáda budete potřebovat plod avokáda, zavařovací sklenici s vodou, květináč, zahradnický substrát, šídlo, ostrý nůž a také špejle.

Avokáda jsou různorodá zbarvením, členitostí slupky i tvarem. Je kulovitý, oválný a někdy protáhlý až hruškovitý. Vybrat správně zralý plod vhodný na další pěstování, nelze jen okem, může mít různou barvu. Pomozte si pohmatem. Zralý plod je jen mírně měkký a pružný, nikoliv přezrálý. Nejprve očistěte pecku důkladně od dužiny. Můžete z pecky nejprve odstranit svrchní hnědou slupku, ale při klíčení se postupně sloupne i sama. Při hydroponii je lepší ji ponechat pro zapichování párátek či špejlí. Vyhnete se tak prasklině v pecce, podél které se při klíčení postupně slupka otevírá. Semeno vyklíčí za 2 až 6 týdnů.

Tip: Eukalyptus v bytě může zbavit depresí – Jak jej pěstovat?

1. Pěstební postup ve vodě

Hydroponická metoda nechá kořínky vyrašit do vody. Nakličování ve sklenici vypadá hezky a odpadnou vám starosti s udržováním vlhkého substrátu, který při přemokření a nedostatečném větrání láká někdy plísně. Nejprve plod avokáda rozkrojte podélně a polovinu ještě překrojte, aby se dala pecka z plodu vyjmout. Očistěte důkladně pecku od zbytků dužiny, aby nezačala hnít. Kolem obvodu pecky vytvořte šídlem 3 otvory ve stejných vzdálenostech. Do každého pak zasuňte špejli a pecku o špejle zachyťte na okraji sklenice s vodou tak, aby se pecka pouze dotýkala vody. Musí špičkou směřovat vzhůru a mít pod sebou dostatek prostoru pro kořínky. Pravidelně doplňujte vodu, aby byla pecka v neustálém kontaktu s vodou.

Vodu denně či obden měňte a vždy dejte odstátou.

2. Když se objeví kořeny

Po několika týdnech kořeny zaplní celou sklenici a objeví se na rostlině stonek. Až bude mít rostlina 3 až 4 listy, můžete sázet. Do květináče s průměrem asi 10 cm naplněného substrátem pecku zasaďte tak, aby 2/3 zůstaly nad zemí. Pak ji udržujte ve vlhku a teple.

3. Pěstební postup v zemině

Pecku lze vysadit do zeminy s obsahem rašeliny ihned po vyjmutí z dužiny, jinak rychle ztrácí klíčivost. Dejte ji do hloubky 2 až 3 cm špičkou nahoru. Květináč překryjte mikrotenovým sáčkem a přetáhněte gumičkou. Mikroklima urychlí klíčení pecky.

Sázení do substrátu

Semeno můžete špičkou nahoru vložit do vlhkého substrátu a nechat jej z jedné třetiny až poloviny vyčnívat. Pokud je pecka kulatá, spodek semene poznáte podle světlé skvrny. Substrát vám nesmí po celou dobu klíčení nikdy vyschnout. Udržujte jej proto vlhký. Nakličování pecky avokáda lze i hydroponickým způsobem.

4. Na co nezapomenout

Dejte květináč k topení, aby bylo klíčení rychlé. Mladé rostliny nesmí být na přímém slunci a potřebují vlhký, ale ne promáčený substrát. Rostlinu zalévejte dešťovou nebo odstátou vodou shora do květináče, ale nenechávejte stát vodu v misce. Pak by mohly uhnívat kořeny i celá rostlina. Opadáváním listů rostlina zase reaguje, pokud je přeschlá.

5. Péče o rostlinu

Rostlinu přesaďte do většího květináče, jakmile povyroste. Kořenový systém nesmí být při přesazování porušen a substrát přisypávejte jen po obvodu. Zaštipováním rostliny podpoříte větvení. Při zálivce vždy zeminu nechte vždy vyschnout, v zimě zálivku omezte.

Zdroj:&nbsp;organichealthcorner.com<br>

6. Úprava řezem a hnojení

Doma vám vyroste avokádo až do 2 metrů. Rostlina se dá snadno upravit řezem a pomáhá to i ke kvetení. Květy se objevují na větvích takzvaného třetího až čtvrtého řádu. Do 4 až 5 týdnů po řezu se na rostlině objeví nové větvičky. Po 5 až 8 letech pěstování může začít i plodit. Ve vegetačním období rostlinu hnojte a pěstujte při teplotě alespoň 24 °C. Přezimujte při 10 až 15 °C na světlém místě.

Zdroj: instructables.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *