Jak natřít umakartovou stěnu? Zkrášlete svoji koupelnu jednoduše a levně

Pokud máte doma umakartovou stěnu a nevíte, co s ní, poradíme vám, jak ji natřít. Podívejte se, jak postupovat při nátěru umakartové stěny tak, aby to bylo co nejsnadnější. S naším doporučením s co nejmenším úsilím dosáhnete co nejlepšího výsledku. Podívejme se, jak na to.

Nejprve pečlivě zkontrolujte stav umakartu

Nátěr umakartové plochy vás rozhodně vyjde levněji, než nahrazení umakartu jiných povrchem, zvláště pokud je to malá koupelna. Určitě se však nesnažte ušetřit za každou cenu. Ještě před tím, než se sami pustíte do práce, pečlivě prozkoumejte a zkontrolujte aktuální stav umakartu, jestli náhodou není někde popraskaný, zvlněný nebo ulomený. V případě, že je umakartový povrch výrazně poškozený, zvažte raději jeho výměnu. Pokud je ale v pořádku, pusťte se do dalších kroků.

Dejte na radu odborníků

V závislosti na stavu umakartu a na vlivech, jakým je vystaven, tedy zvýšená vlhkost a přímý kontakt s vodou v koupelně, zvolte vhodný typ nátěru, který na umakart budete aplikovat. Vhodnou barvou je třeba Primalex fortissimo, což je omyvatelná barva na hladké povrchy. Velmi kvalitní a odolnou barvou je i fasádní barva V4018 Barlet silikon nebo i V4014 Barlet akrylát. Oba nátěry mají vzhled běžného vymalování stěn. Na trhu však rychle přibývají nové barvy, takže se aktuálně informujte. Barvu kupujte vždy po konzultaci s odborníkem, který vám pomůže se správným výběrem vhodné barvy, která vám bude sloužit celé roky.

Příprava umakartu k nátěru

Pomocí saponátu zbavte na povrchu umakart plísní a mastnoty. Viditelná poškození umakartu opravte pomocí tmelu. Povrch následně zdrsněte smirkovým papírem, abyste tak zajistili lepší přilnavost nanášené barvy. Pak překryjte krycí páskou nebo malířskou fólií veškerá místa, která nechcete potřísnit barvou.

Co budete potřebovat

  • dostatek vhodné barvy
  • krycí pásku a fólii
  • malířské štětce a válečky, včetně štětců k nátěru hůře dostupných míst
  • ochranné pomůcky, ochranné brýle, rukavice a oděv i pokrývku hlavy

Samotné natírání

Jakmile budete mít povrch dokonale připravený a po ruce budete mít všechny potřebné pomůcky, můžete se směle pustit do natírání. Umakartový povrch je nejlepší natřít tak, že první nátěr provedete zředěnou barvou, druhý neředěnou, tedy hustší barvou. Záleží vždy však na konkrétním typu a značce barvy, kterou použijete. Řiďte se tedy vždy samotnými pokyny daného výrobce.

Na co si dát pozor

Umakart patří mezi neporézní materiály, má výrazně nižší savost a při malování je třeba nanášet menší objem barvy a dbát na její následné řádné rozetření. Jakmile máte nanesenou první vrstvu, nechejte umakart zcela vyschnout. S tímto vám pomůže dobré nebo vysoušeč vzduchu. Následně aplikujte další vrstvy nátěru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *