Jak se zbavit zelené vody v bazénu?

Pokud není váš bazén vybaven pořádnou filtrací, určitě to napravte. Písková filtrace má na čištění vody zásadní vliv a filtrační schopnosti pískového filtru jsou lepší než kartušového. V případě zelené vody je nutné i použití chlorových šokových přípravků.

Zelená voda v bazénu

Písková filtrace vydrží déle než kartušová, lépe udržuje stav vody a má vyšší výkon. Kartušový filtr se musí vyměnit několikrát za sezónu. Pískový filtr stačí 1x týdně propláchnout a vyměnit za 2 až 3 roky. Vyšší výkon pískové filtrace umožňuje připojení bazénového vysavače a solárního ohřevu vody. Hodí se pro jakýkoli bazén i koupací jezírko. Výkon má odpovídat objemu bazénové vody. Vydělte objem vody čtyřmi, získáte hodnotu kubíkového výkonu a zvolte o něco vyšší.

Jak funguje písková bazénová filtrace

V pískové bazénové filtraci protéká voda přes křemičitý písek. Voda je nasávána výkonným čerpadlem do vícecestného ventilu a shora protéká vrstvou křemičitého písku, který zachycuje hrubé i drobné nečistoty. Ze spodní části filtrace síta na hrubé nečistoty přímo za čerpadlem. Filtrování vody přes křemičitý písek pomáhá udržovat vhodné pH vody a snižuje množství spotřebovávané chemie.

Než uvedeme bazén po zimě do provozu

Bazén musíme nejprve očistit, tedy stěny i dno. Konkrétní speciální přípravek nanášíme houbičkou nebo hadrem a necháme působit 10 až 15 minut. Pak nečistoty mechanicky uvolníme kartáčem a důkladně opláchneme vodou. Při silném znečištění postup opakujeme. Z vody a dna bazénu odstraníme hrubé nečistoty bazénovou síťkou a vysajeme. Zapojíme filtraci, ohřev bazénové vody a namontujeme schůdky.

bazén

Měření pH a aplikace bazénové chemie

Dalším krokem je doplnění vody do bazénu na úroveň středu přítokové příruby skimmeru neboli sběrače. Nepřetržitě filtrujeme vodu 24 hodin a zároveň upravujeme její kvalitu. Stabilizujeme její tvrdost, zkontrolujeme a upravíme stav pH a následně aplikujeme chlór v šokové dávce. Dosáhnout byste měli pH prostředí o hodnotě 7,2. Je-li vyšší, použijete prostředek pH-, v případě nižšího pH+. Většinou ale bývá pH prostředí vysoké. Pak můžete přejít k úpravě vody.

Vločkovač

Právě díky vločkovači odstraníte zbytky řas a nečistoty, které se nakupí do větších shluků. Pak vysavačem odsejete řasy i nečistoty z bazénu. Po aplikaci vločkovače by měla jet několik hodin filtrace. Voda se kompletně promíchá a chemické procesy zapříčiní seskupení nečistot do shluků. Po několika hodinách filtrování filtraci vypněte a nechte ještě vodu 10 hodin ustát. Nečistoty ze dna vysajte.

Rozjasňovač a Savo

K projasnění vody se používá Rozjasňovač. Do vody se dává několik hodin před koupáním, aby se v ní dokonale rozpustil. Jinak se dává do vody v pravidelných intervalech Savo, které dokáže vodu udržet čistou. Savo také zničí i živé organismy. Vhodné jsou i tablety 5+1 obsahující vločkovač jako jednu ze svých složek. Můžete se podívat, jak se používá do bazénu modrá skalice.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *