Jak velkou postavit garáž?

Plánujete, že si postavíte u rodinného domu garáž? Nedůležitější jsou rozměry budoucí garáže. Musí vám dát dostatek pohodlí při parkování auta, pro uskladnění pneumatik, sekačky na trávu, kol, lyží a dalších věcí.

Záleží na počtu vašich aut i jejich rozměrech. V budoucnu si také možná koupíte další nebo větší vůz, třeba kvůli dětem. Garáž je také vhodným místem k zaparkování jízdních kol, koloběžek či motorky. Navíc je hojně využívaným skladovacím prostorem. Minimálně je třeba počítat s místem pro uskladnění letních a zimních pneumatik, ale i sekačky na trávu, zahradního náčiní nebo lyží a sáněk. Jde o to, zda máte zahradní domek, kůlnu či sklep a na co všechno bude garáž sloužit.

Garáž pro jedno auto

Minimální vnitřní velikost garáže pro jeden automobil musí být 2,6 x 5,2 metrů. Zohledněte ale rozměry vašeho auta i řidičské schopnosti. K délce auta připočtěte alespoň 0,5 metru, tedy vzdálenost, která by měla vaše auto při zaparkování dělit od zadní stěny garáže. U garážových vrat by auto mělo mít místo 0,8 metru a tuto hodnotu opět přičtěte k délce auta. Abychom mohli pohodlně vystupovat z auta nebo vyndat dítě z autosedačky, na každou stranu od auta připočítejte 0,6 metru. Světlá výška garáže má být minimálně 2,1 metru a výšku stropu přizpůsobte výšce auta. Pokud máte SUV nebo chcete vjet do garáže i s připevněnými koly na jeho střeše, musí být garáž mnohem vyšší.

Garáž pro dvě auta

Minimální velikost dvojgaráže je asi 5,5 x 5 metrů. To je ale opět minimální limit. Pro pohodlné zaparkování a vystoupení z vozu doporučujeme garáž o šířce 6 až 7 metrů. V případě zmíněného dalšího využití garáže opět připočítejte zvětšení.  

Na co si dát pozor

Dejte si pozor na výběr otevírání garážových vrat, obzvláště pokud se otevírají pod strop. Tyto rozměry totiž počítají pouze s využitím garáže pro parkování auta. Určitě se vyplatí uvažovat o sekčních vratech, která díky otevírání pod strop garáže ušetří prostor. Musíte s tím ale vždy počítat. Garáž možná budete chtít rozšířit také o prostor na případné police, regály a skříně. Také díky různým závěsným systémům se dá garáž efektivně využít pro uskladnění lyží, jízdních kol i nářadí.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *