Jak se zbavit potravinového mola?

Potravinoví moli nám doma kladou drobná vajíčka do mouky, cereálií, strouhanky, rýže a dalších suchých zásob. Z vajíček se pak vylíhnou larvy, zakuklí se a znovu se vylíhnou moly. Jak se molů zbavit a dát pozor, aby se k nám domů vůbec nedostali?

Přítomnost molů poznáte podle drobných vláken, pavučinek, hrudek a různých chuchvalců v potravinách, kde se nacházejí i výkaly škůdců.

Suché jídlo uzavřete

Pokud jste našli larvu potravinového mola v nějakém sáčku s moukou či strouhankou, s nejvyšší pravděpodobností jsou i v cereáliích, ovesných vločkách, rýži, čočce a dalších suchých surovinách uskladněných ve stejné skříňce. Vše sbalte do pytle a vyhoďte do popelnice. Larvy se dokážou prokousat skrz papír a plast, proto pečlivě zkontrolujte všechny obaly. Sáčky můžete dát na 4 dny do mrazáku, abyste zahubili všechna potenciální vajíčka. Potraviny lze i zahřívat hodinu v troubě při 60 °C. Vše přesypte do pevně uzavřených dóz.

Pořádný úklid

Mol se skryje v těch nejmenších škvírách. Pečlivě vysajte všechny skříňky a celou spíž včetně rohů a škvír. Otřete všechny police i stěny, sklenice i plechovky octovou vodou s trochou přípravku na nádobí. Pak vyměňte sáček do vysavače a starý odneste do popelnice. Pro snazší úklid police vystelte novinami nebo balicím papírem. Tak to dělaly naše babičky.

Past na moly

Pesticidy proti molům bohužel moc nefungují a není ani bezpečné je používat na místě, kde skladujete své jídlo. Můžete však nastražit lepkavé pasti, které pomocí feromonů vábí lačné samičky molů. Zabráníte rozmnožování, ale pasti vám nepomohou zbavit se úplně problému. Usnadní vám však dlouhý boj se zamořením.

Postřik jednou za týden

Vyčištěné a vyklizené skříně každý týden vystříkejte zdravotně nezávadným prostředkem na lezoucí hmyz. U domů, kde jsou potravinové spížové skříně propojené šachtami, vám pomůžou jedině specialisté, kteří ošetří celý dům a všechny byty najednou. Navíc pak musí všichni bedlivě dbát na prevenci.

Snižte teplotu

Pokud to jde, potraviny skladujte suterénu, ve skříni na chodbě nebo ve studené spíži. Pokojová teplota totiž škůdcům vyhovuje a rychle se při ní množí. Pokud můžete uskladnit potraviny v samostatné spíži, snažte se v ní teplotu udržovat nižší než 13 °C. Riziko množení zavlečených škůdců se tím hodně sníží. I v panelácích mají dole potravinové skříňky větrací okénko. Minimálně v zimě je v nich teplota o dost nižší a potraviny větrají.

Důležitá prevence

Abyste molům předešli, všechny suché potraviny vždy po přinesení z obchodu ihned přesypte a skladujte ve vzduchotěsných sklenicích nebo v pevně uzavíratelných plastových sáčcích. Po příchodu domů je můžete navíc dát na několik dnů do mrazáku a pak přesypat do dóz. Dbejte na pravidelný úklid. Dejte do bavlněných sáčků bobkový list, chmel, černý pepř nebo levanduli. Nesnáší také vůni tiskařské černi, proto se dává do spíží klasický novinový papír. Můžete přidat i kostku mýdla.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *