Jak vybrat ložní prádlo?

Chystáte se pořídit si nové povlečení do své ložnice? Správná volba materiálu i rozměrů vám ušetří spoustu starostí a hlavně peněz. Nesnažte se na lůžkovinách šetřit a vsaďte na kvalitní materiál.

Nejlepší je volit přírodní materiály, zejména bavlnu, bavlněný satén a damašek, které můžete prát při vysokých teplotách, které ničí roztoče, viry a bakterie. To ocení zvláště alergici a lidé s citlivou pokožkou. Dobré je také zvolit povlečení z vyšší gramáží. Kvalitní materiál je ale často utkán z dlouhých a tenkých vláken, díky čemuž lze i při nižší gramáži vyrobit lehkou látku, třeba jako bavlněný satén. Nekvalitní povlečení bývá podezřele levné. Investujte proto do kvalitního povlečení.

Pečlivě měřte

Nejprve si změřte velikost polštáře a přikrývky. Klasické povlečení má rozměr povlaku na polštář 70×90 cm a přikrývky 140×200, 200×220 nebo 140×220 cm, ale povlečení 200×220 cm a povlečení 200×200 cm a další velikosti. Balení povlečení se skládá minimálně ze dvou částí, tedy z povlaku na přikrývku a povlaku na polštář. U dětského povlečení se můžete setkat s více rozměry. V postýlkách se nejčastěji používá polštářek o rozměrech 40×60 nebo 50×70 cm. Peřinky bývají nejčastěji v rozměrech 90×120, 90×130, 90×140 nebo 100×135 cm.

Materiál povlečení

Bavlněné povlečení ze 100% bavlny, krepové povlečení nebo saténové a flanelové povlečení jsou materiály, které se většinou sají prát i na 60 °C a damaškové povlečení 95 °C. Na dotyk je povlečení hladké a díky přírodnímu materiálu je vhodné i pro alergiky. Krepové povlečení navíc nemusíte žehlit. 

Mikrovlákno, mikroplyšové povlečení a lněné povlečení vyperete na 40 °C.

Zapínání povlečení

Povlečení do školek, penzionů či hotelů, kde se pere v prádelnách a povlečení se mandluje, není vhodný zipový uzávěr a lepší jsou knoflíky nebo hotelová kapsa. Dříve byla většina povlečení šitá se zapínáním na knoflíky, ale v dnešní době už převládá povlečení se zapínáním na zip, což usnadňuje povlékání postelí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *