Tepelná čerpadla v roce 2022 – proč neslevovat v nárocích na kvalitu?

tepelné_čerpadlo_PR

Láká vás představa stát se nezávislými na dodávkách zemního plynu, uhlí, dřeva a dalších tradičních zdrojů tepla? Tepelná čerpadla tuto možnost nabízí,  má to však svá „ale“.

Tepelné čerpadlo je sofistikované zařízení, na trhu je jich k dispozici několik druhů. A stejně tak jako není vhodný sportovní třímístný vůz pro rodinné výlety či velké SUV pro pojížďky do supermarketu a zpátky, nejsou univerzálně vhodné ani jednotlivé typy čerpadel.

Laik, který se s nabídkou s možnostmi nového zdroje tepla teprve seznamuje, má těžkou výchozí pozici, vybrat správné čerpadlo totiž není vůbec snadné. Pomoci vám však mohou níže uvedená doporučení:

  1. Najděte si obchodníka, který má ve své nabídce více typů tepelných čerpadel, tj. je schopen vám poskytnout objektivně vhodné doporučení.
  2. Najděte si obchodníka, který kromě prodeje zajišťuje i instalaci a uvádění čerpadel do provozu, pouze takový obchodník vám bude skutečným partnerem, pro kterého nejste zajímaví pouze do okamžiku dokončení prodeje.
  3. Porovnávejte pouze ty údaje o tepelném čerpadlu, které byly ověřeny nezávislým zkušebním ústavem, pouze tak máte jistotu, že nekupujete zajíce v pytli. 
  4. Nepočítejte pouze vstupní investice, tj. náklady na pořízení a instalaci, ale také investice na samotný provoz. Jak ukazuje tento příklad webu Abeceda-cerpadel.cz, vyplatí se připlatit i 100 000 Kč za kvalitní tepelné čerpadlo, které vám pak dlouhá léta spolehlivě dodává levné teplo, viz https://www.abeceda-cerpadel.cz/cz/cena-tepelneho-cerpadla.

Ano, zkušený a kvalitní obchodník bude mít delší čekací lhůty, nicméně tepelné čerpadlo je investice v řádu desítek až tisíc korun, která vám má zajistit dostatek levného tepla pro mnoho let, z tohoto důvodu se vyplatí počkat si na kvalitu, resp. vyhnout se situaci, kdy:

  • Si necháte doporučit nevhodný typ tepelného čerpadla, následkem čehož můžete mít v zimě problémy se zajištěním dostatku tepla.
  • Zvolíte tepelné čerpadlo s nedostatečným výkonem, tj. v zimě riskujete nedostatek tepla, vysoké účty za teplo a zvýšenou poruchovost z důvodu přetěžování kompresorů.
  • Se ocitnete v situaci, kdy prodejci musíte platit řádově tisíce korun za pravidelné servisní prohlídky, které kvalitní tepelné čerpadlo nevyžaduje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *