Jak na venkovní dlažbu: výběr správného lepidla

výběr_správného_lepidla_na_dlažbu

Dlažba je vhodným a vcelku vděčným materiálem k použití v exteriéru – vyniká odolností, snadnou údržbou a může být i zajímavým designovým doplňkem okolí domů, ať už je použita na terasách nebo třeba kolem bazénu. A právě proto, že je dlažba často pokládána na velmi intenzivně používaných místech, její pokládka musí být opravdu perfektní a bezpečná. Jedním z kroků, jak si zajistit vysokou míru bezpečí a dlouhodobou kvalitu povrchu je i výběr správného lepidla.

Cementová lepidla jsou na dlažbu ideální

Pro lepení dlažby ve venkovních prostorách je nejvhodnější použít lepidla na cementové bázi. Jedná se o suchou směs kameniva, pojiv a dalších přísad, kterou je nezbytné před použitím rozmíchat ve správném množství vody či v jiné kapalině. Při výběru vhodného cementového lepidla je třeba dbát na jejich označení – lepidla značená C1 jsou určena pro běžné použití, C1T jsou lepidla se sníženým skluzem a jsou vhodná pro použití při lepení slinuté nenasákavé dlažby v interiérech, lepidla C1TE se vyznačují sníženým skluzem a delší dobou zavadnutí a hodí se pro lepení nejen pro lepení slinuté nenasákavé dlažby v interiérech a exteriérech, ale také pro podlahové topení.

V případě využití v exteriéru je pak vhodné použít mrazuvzdorné lepidlo a pro lepší výsledek také lepidla flexibilní.

Roli hraje i správná aplikace lepidel

Na štítcích balení lepidel je potřeba sledovat základní informace nejen o vhodném použití lepidla, ale také o množství dlažby, kterou byste měli s daným množstvím směsi ideálně položit. Výsledné množství vychází jednak z velikosti samotných dlaždic, ale také z druhu použité ozubené stěrky, která je pro pokládku  nezbytná. Maximální použitá tloušťka lepidla by pak neměla přesáhnout 10 mm. Důležité je nenanášet předem lepidlo na velké množství dlaždic předem – došlo by k jeho zaschnutí a tím ke snížené přilnavosti k podkladu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *