Hodí se k sobě fotovoltaika a tepelné čerpadlo?

V dnešní době se kombinace fotovoltaiky a tepelného čerpadla stává čím dál tím populárnější volbou pro vytápění a ohřev vody v domácnostech. Jejich kombinace je synonymem pro efektivní a ekologický způsob vytápění.

Fotovoltaika na domě

Jaké hlavní výhody kombinace těchto dvou typů přináší? Jednoznačně jsou to nižší provozní náklady. Fotovoltaika vám bude generovat elektřinu, kterou použijete k napájení tepelného čerpadla. To vám, mimo jiné, pomůže snížit závislost na fosilních palivech – a ušetříte až 80 % nákladů za energie.

Vlastní výroba elektřiny vás ochrání před výkyvy cen energií a zajistí vám větší energetickou nezávislost. Oba systémy jsou šetrné k životnímu prostředí a produkují minimum emisí CO2. Jejich provoz je tak ve srovnání s jinými typy vytápění o poznání ekologičtější. Na pořízení obou systémů lze získat dotace od státu, konkrétně až 140 000 Kč na tepelné čerpadlo a až 160 000 Kč na fotovoltaiku.

Jak tyto dva systémy fungují?

Jak přesně fotovoltaika a tepelné čerpadlo spolupracují?

  • Fotovoltaická elektrárna: vyrábí elektřinu ze slunečního záření a ukládá ji do baterií.
  • Tepelné čerpadlo: využívá elektřinu z baterií k pohonu kompresoru, který ohřívá vodu pro vytápění a ohřev užitkové vody. Neemituje škodliviny, je to tedy nejen ekologický, ale i velmi úsporný zdroj tepla s téměř bezúdržbovým provozem.
  • Letní chlazení: V letních měsících může přebytečná energie z fotovoltaiky sloužit i k chlazení domu.
Fotovoltaika dům

Je ale kombinace fotovoltaiky a tepelného čerpadla vhodná i pro váš dům?

Zda se vám kombinace fotovoltaiky a tepelného čerpadla vyplatí, závisí na řadě faktorů:

  • Velikost a typ domu: Čím větší a energeticky náročnější je váš dům, tím většího efektu dosáhnete.
  • Spotřeba energie: Pokud máte vysokou spotřebu energie, kombinace vám pomůže ušetřit více peněz.
  • Klima ve vaší oblasti: Tepelná čerpadla jsou nejefektivnější v oblastech s mírným podnebím, tedy i u nás v Česku.
  • Pořizovací náklady a dotace: Pořizovací cena obou systémů je poměrně vysoká, ale s dotacemi se stává dostupnější.

TIP: Máte pochybnosti či dotazy, nejste si ve výběru vhodných zařízení jistí? Obraťte se na odborníka na fotovoltaiku a tepelná čerpadla. Pomůže s posouzením vašeho domu a navrhne optimální řešení. Na pořízení obou systémů lze navíc získat dotace od státu, které vám s financováním mohou výrazně pomoci.

Kombinace fotovoltaiky a tepelného čerpadla je nemalou investicí. Ta se vám ale vrátí nejen v podobě nižších provozních nákladů, ale také větší energetické nezávislosti. Zároveň je takový přístup výrazně šetrnější k životnímu prostředí.

Tepelné čerpadlo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *