Kdy naposledy sekat trávník?

Kdy sekat trávník naposledy, to je těžká otázka. Nedá se totiž říci zcela konkrétní termín. Může to být na přelomu října a listopadu, někdy i v půlce listopadu. Záleží zejména na počasí.

Vše záleží na aktuální teplotě a na vývoji podzimního počasí. Naposledy sečeme trávník v momentě, kdy u nás hrozí, že výrazně klesnou venkovní teploty a budou se blížit až k nule. Trávník pak upadá do období vegetačního klidu a přestává růst. Termín může být na přelomu října a listopadu, ale i v půlce listopadu nebo na jeho konci. Vždy se tedy řiďte venkovní teplotou.

Typ: Nevíte, jak založit trávník? Poradíme vám, jak na to.

Podzimní sečení a výška trávy

Můžete se také řídit výškou trávníku. Pokud je váš trávník vyšší, správná výška poslední seče je 5 cm. Nechte tedy váš trávník o něco vyšší, než jej necháváte v průběhu roku. Také je dobré na to náš trávník trochu připravit. Každá radikální změna výšky trávníku je totiž jen k horšímu. Udržujte proto přes rok svůj trávník přibližně pořád ve stejné výšce. Pozor si dejte na extrémy. Na podzim nikdy neměňte výšku trávníku o více než 10 až 15 %.

Ani moc, ani málo

Jestliže svůj trávník pokosíte příliš nízko, třeba na 3 cm, poškodíte i kořeny a trávník bude mnohem náchylnější na vymrznutí a na plísně. Pokud jej naopak necháte příliš vysoký, asi 8 až 10 cm, na jaře bude už přerostlý. Zbytečně pak dlouho trvá, než se dostanete zpět do kondice a pěkného vzhledu. Od počátku října už udržujte trávník ve stejné výšce. Kvůli správnému růstu a dostatečnému přístupu vzduchu proveďte vertikutaci. Na menších plochách použijte vertikutační hrábě a na větších vertikutátor.

Na co si dát pozor

Vždy je třeba trávník nechat přezimovat čistý. Před zimou tedy trávník řádně vyhrabte hráběmi. Nenechávejte na něm žádné zbytky listí, spadané ovoce, větve, ani vysokou posekanou trávu. Je také čas na prevenci proti plísním a hnojivo. Preventivním zásahem proti plísni sněžné představuje postřik fungicidem. Zvolte přípravky s účinnou látkou v podobě azoxistrobinu nebo iprodionu. Přípravky aplikujte na konci podzimu, když se ještě pohybují venkovní teploty nad 10 ˚C.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *