Jak postavit ohniště na zahradě?

Na stavbu ohniště si zvolte vhodný materiál. Můžete jej vytvořit z cihel, kamenů, betonu i oceli. Vhodný je nehořlavý podklad vytvořený z kamene, štěrku, písku či betonu. Jak si postavit ohniště?

Můžete si pořídit pevné nebo přenosné topeniště, široký kovový kotel nebo koš. Na zahradě si však nejčastěji stavíme ohniště z cihel nebo kamene. Pokud už máte vybraný vhodný materiál, můžete se pustit do stavby ohniště. Zděné ohniště je vhodné zapustit do země, vytvořit mu betonové dno, nebo jej vyložit kameny, štěrkem či pískem. Pokud zvolíte betonový základ, ohniště na něm můžete po obvodu vyzdít, nebo si jej vyvýšit nad terén pro snadnější a pohodlnější přístup.

ohniště

Příprava na stavbu ohniště

Nejprve si nakreslete plán, zadejte si do něj rozměry, přesný tvar a množství použitého materiálu, který budete potřebovat na stavbu. Pak vám práce půjde mnohem lépe a rychleji od ruky. Určete si vhodné místo, kde budete ohniště na zahradě stavět. Mělo by být praktické, dostupné, ale v bezpečné vzdálenosti od domu či kůlny. Místo důkladně zaměřte, abyste věděli, kolik materiálu bude třeba. Na kolíky si navažte provázek, zatlučte ho do středu budoucího ohniště a vytyčte kruh pro pravidelný tvar. Můžete si však postavit i čtvercové, obdélníkové nebo oválné ohniště.

ohniště

Jak postavit ohniště

Vykopejte jámu na hloubku cihel, vytyčte střední kruh, který bude položen níže o výšku jedné cihly, než bude okraj ohniště. Bude tak lépe přístupné a mělčí prostředek vám usnadní usměrnit oheň. S pokládkou začněte u spodního kruhu směrem zvenku do středu. Pak vysypte spáry drobným štěrkem a vytvořte zvýšený okraj ohniště. Kostky, kameny či cihly vnějšího kruhu zapusťte alespoň 3 cm pod okraj těch spodních, aby nebyly volné a dobře držely. Dá se stavět i na základ z betonového potěru pro vyšší pevnost a odolnost. Hotové ohniště zasypte štěrkem a upravte terén v okolí.

Dokončovací práce

Po stavbě nechte ohniště zatvrdnout a vyschnout spáry než založíte oheň. Z ohniště snadno vyletí jiskry, proto dbejte na bezpečnost v okolí rozdělaného ohně. Pravidelně uklízejte z ohniště popel a zbytky dřeva. V chladných měsících ohniště přikryjte víkem pro ochranu a snadnou údržbu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *