Zateplení šikmé střechy              

Víte, že nedostatečně či nevhodně zateplenou střechou vám může unikat až čtvrtina tepla? Teplý vzduch stoupá vzhůru a uniká stropem a střechou. Izolací zabráníte úniku teplého vzduchu v zimě a v létě zamezíte jejich přehřívání. Oslovte statika, který posoudí, zda je třeba zpevnit krov, který kromě střešní krytiny snese ještě další zátěž vytvořenou izolací.

Materiály na zateplení střechy

S lehkou skelnou vatou se dobře manipuluje. Tepelně a zvukově izolační skleněná vlákna se řadí mezi minerální vaty a při požáru odolá teplotám do 550 °C. Hodí se na tepelně a zvukově izolační konstrukce, nezatížené izolace do konstrukcí zavěšených podhledů, k izolaci dutin i na nepochozí stropní konstrukce. Kamenná vlna či čedičová vata je dražší, ale zase omezí tepelné mosty. Pěnový polyizokyanurát PIR se používá pro izolaci plochých střech.

Rošt a pokládka izolace

Při práci používejte rukavice, respirační roušku, brýle, oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi. Pro ukotvení izolace si vyrobte rošt z lehkých dřevěných latí či hliníkových profilů a připevněte je na trámy do tvaru mřížky. Izolace se umísťuje mezi a pod krokve, nebo se dělá mezikrokevní a nadkrokevní izolace. Samotná mezikrokevní izolace je pro energetickou úsporu nedostačující.

Jak zateplit střechu krok za krokem

Izolaci nařežte podle pravítka či lišty nožem na minerální vatu a pásy umístěte do polí roštu. Díly řežte pro maximální utěsnění o něco větší než okénka mřížky. Pokládejte odspodu nahoru, díly se opřou o sebe a nesklouznou. Doporučená tloušťka izolace střechy je minimálně 300 mm.

Zateplení parotěsnou fólií

Izolaci potáhněte parozábranou, abyste zamezili průniku vlhkosti z interiéru. Parotěsná folie se dává z vnitřní části a musí být maximálně utěsněná. Používejte speciální lepicí pásky a lepidla. Ve spojích folii překrývejte 10 cm. Utěsněte střešní prostupy, okenní otvory, potrubí, komíny a kouřovody.

Při zateplení staré střechy doporučujeme mezery vycpat drobnými odřezky izolace a parozábranu zdvojit. Šrouby a kotvicí prvky přetáhněte vrstvou pásky.

Jak zateplit půdu a nezasáhnout do střechy

Můžete také udělat jen zateplení stropu na půdě, provést zateplení podlahy půdy a položit na ni čedičovou či skelnou izolaci. Podlaha ale nebude pochozí. Pro obytné místnosti kombinujte minerální vatu a polystyren. Na střechu se polystyrenem nehodí, je méně odolný proti požáru.

Před pokládkou samotné izolace položte parozábranu. Přesahy 10 cm dělejte mezi pásy i u stěn nad podlahou. Pro efektivní zateplení je nutná tloušťka izolace minimálně 140 mm. Pro zatěžovanou podlahu vytvořte pevnou vrchní část zpevněnou konstrukcí a OSB deskami.

Často kladené otázky

Co je stříkaná izolace PUR pěnou?

Stříkaná izolace polyuretanovou pěnou či PUR pěnou, která ihned přilne k povrchu, mění se na objemnou pěnu a vyplní prostory a spáry, minimalizuje tepelné ztráty, působí i jako zvuková izolace a hydroizolace a má dlouhou životnost. Aplikace není náročná, přesto se doporučuje specializovaná firma, která určí vhodný typ pěny a zajistí správnou aplikací, aby PUR pěna plnila co nejlépe funkci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *