Umístění televize na zeď – doporučená výška a umístění

Pověsit televizi na zeď nejde jen tak bezmyšlenkovitě do libovolné výšky. Přesto tato možnost umístění s sebou nese nesporné výhody. Nepotřebujete stolek nebo skříňku v potřebné výšce a velikosti, aby přesně odpovídal našim požadavkům.

Pokud pověsíte televizi na zeď, velmi dobře to vypadá a zároveň získáte v místnosti více prostoru. Při určování správné výšky dobře měřte. Na televizi se díváme delší dobu a nechceme se dívat několik hodin s nepřirozeně zakloněnou hlavou. Myslete na své zdraví. Vaše krční páteř i oči při nesprávném umístění televize opravdu trpí. Hlavně krk a záda mohou být vystaveny vysokému tlaku.

Televize ve výšce očí

Aby bylo sledování televize co nejpohodlnější a co nejméně zatěžovalo naše zdraví, řiďte se pravidlem, že během sledování televize nesmíte mít hodně zakloněnou ani výrazně předkloněnou hlavu. Proto se střed televizoru nejčastěji umisťují právě do výše očí a ještě lépe o pár centimetrů níže. To je praktické zejména při čtení titulků, pokud rádi sledujete filmy v originále.

Důležitá kritéria

Konečné rozhodnutí se odvíjí od naší výšky, od výšky pohovky, křesla nebo židle, ale i jejich vzdálenosti od televize, průměrně od 95 do 120 cm. Vyzkoušejte si proto více variant. Můžete k tomu použít klasický obraz nebo plakát. Pak v praxi poznáte, jaké umístění je pro vás to nejlepší.

Jak na kompromisy

Pokud jednu televizi sledují lidé různých věkových kategorií a výšek. Mezi dětmi a dospělými mohou být velké rozdíly. Tuto situaci musíte vyřešit kompromisem. Myslete na to, že děti dost rychle rostou. Pořiďte jim vyšší židli nebo je posaďte třeba na polštář, ať lépe vidí.

Velikost obrazovky

Nezapomínejte, že každý prostor má své limity a k velikosti místnosti je také třeba pečlivě vybírat úhlopříčku obrazovky. Vzdálenost mezi pohodlným sezením a obrazovkou by měla být minimálně 2,3 až 3x větší než je diagonála televize.

Umístění televize podle místnosti

V obývacím pokoji většinu času před televizí trávíme vsedě, proto měříme v této poloze i výšku umístění televizoru. V ložnici se naopak nejčastěji na televizi díváte vleže a může být proto pověšena níže. V kuchyni pravděpodobně televize slouží spíše jako kulisa, ke které jen občas od vaření zvednete oči. Zde proto všechna pravidla nemusíme striktně dodržovat a televize může být třeba o něco výš. U vaření totiž často stojíme.

Světlo a obrazovka

Televizor by neměl viset na stěně, na které se současně nachází také okno. Světlo z něj by nás při sledování televize hodně oslňovalo a kazilo by nám komfort při sledování. Podobného efektu docílíme i v případě, kdy televizi pověsíme na stěnu proti oknu. Na obrazovce se světlo z protilehlého okna nepříjemně odráží. Myslete také na vhodné umělé osvětlení a jeho umístění.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *