Obklad z přírodního kamene – kapka přírody v betonové džungli města

Léto je tady a to s sebou samozřejmě přináší i časté využívání teras, balkonů, lodžií a zahrad. Vždyť co je lepší, než si po dni stráveném v práci zarelaxovat na sluníčku s hrnkem kávy v ruce? Abychom ovšem navodili tu správnou uvolněnou a přírodní atmosféru, musíme zvolit i vhodné vybavení a povrchy – a nic není lepší než obklady z pravého, přírodního kamene. Aby ovšem obklad vydržel tak dlouho, jak od kamene očekáváme, je třeba se o něj řádně starat. A tato péče začíná, jak jinak, už při samotné montáži.

MAPEI má ve svém portfoliu širokou škálu výrobků pro nejrůznější povrchy a barvy obkladů. Z těch nejběžněji používaných lze vybrat například penetrační nátěr pro savé, nesoudržné a sprašné povrchy MAPEI Primer 3296 nebo MAPEI Primer G, které připraví podkladní vrstvu pro další obkládačské práce. MAPEI Primer 3296 je vhodný i pro exteriéry proti tomu penetrační nátěr MAPEI Primer G je přípravek vhodný pouze pro aplikaci v interiéru. Určen je zejména na savé povrchy sádrových omítek, prefabrikovaných sádrových panelů, sádrových desek nebo anhydritových potěrů, ale i cementových povrchů.

Po přípravě povrchu přichází na řadu samotné lepení. Zde se osvědčily MAPEI Elastorapid, dvousložkové, vysoce deformovatelné lepidlo s prodlouženou dobou zavadnutí, rychletvrdnoucí lepidlo MAPEI Keraquick Maxi, dále lepidla s normální dobou tuhnutí MAPEI Keraflex Maxi jednosložkové deformovatelné lepidlo nebo lehčené lepidlo MAPEI Ultralite  S2 a Ultralite S1. 

Pro světlý kamenný obklad nebo dlažbu je vhodné použít bílé lepidlo aby nedošlo k nežádoucímu zabarvení. Lepidlo se pod obklady nanáší formou „floating-buttering“ (nanášení lepidla na podklad i obklad), aby po přiložení nevznikala volná vzduchová místa, která by se kratší či delší dobu od aplikace obkladu mohla negativně projevit a způsobit například odpadávání jednotlivých částí obkladu.    

Neméně pozornosti si zaslouží samotné spárování. Spárovací hmota by měla být výslovně určena pro daný typ obkladu, jinak by mohla zapříčinit nechtěné zabarvení kamene nebo spáry. Mezi doporučené produkty pro spárování v exteriéru lze zařadit MAPEI Ultracolor Plus pro spáry od 2 do 20 mm, který vyniká zejména svými jedinečnými vlastnostmi – odpuzuje vodu a disponuje protiplísňovou technologií, takže precizně provedené spáry mezi obklady zůstanou krásné a čisté po skutečně velmi dlouhou dobu. Ze vzorníku si navíc lze vybrat mezi více než třiceti různými barvami spárovací hmoty, takže nehrozí, že by spáry nekorespondovaly s barvou obkladu.Je možné použít i epoxidové spárovací hmotu Kerapoxy Design.

Pro dotmelení kamene je v deseti barevných odstínech k dispozici i neutrální silikon MAPEI Mapesil LM v praktické kartuši, který nezanechává na obkladu skvrny (oproti silikonu s kyselou reakcí) a je určen pro interiér i exteriér. V neposlední řadě se pak vyspárovaný a hotový obklad naimpregnuje ochranným a hydrofobizačním prostředkem MAPEI Mapecrete Stain Protection Keraseal.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *