Jak vybrat robotický vysavač? Průvodce nákupem

Pokud chcete mít doma čisto a nemáte náladu a čas každý den vysávat prach, pořiďte si robotický vysavač. Jakmile si na něj zvyknete, nedáte na něj dopustit. Jak to víme? Máme je doma.

Robotický vysavač se uplatní v každé domácnosti. Při výběru robotického vysavače zvolte způsob navigace. Pokud máte bezbariérový byt, musí se v prostoru dobře orientovat. K tomu slouží kamerová, gyroskopická nebo laserová navigace. Vysavače s náhodným pohybem se hodí pro úklid jedné místnosti.

Proč robotický vysavač

Robotická vysavač uklízí déle, ale skutečná úspora času je v tom, že nemusíte uklízet vy a čas můžete věnovat něčemu zcela jinému. U podlahových vysavačů je důležitý sací aspekt. U robotických není tak zásadní. Nasáté nečistoty neputují dlouhou hadicí. Některé překonají i práh vysoký více než 2 cm. Ty s infračervenými senzory, nebo se schopností přijmout zadané virtuální bariéry, se vyhnou i schodům.

Nejde o to mít ten nejdražší

Jednoduchý vysavač stačí každý den zapnout v jiném pokoji, potřebuje jen více pozornosti. Při vybité baterii dojedou na základnu, ale základní modely budete muset ručně připojit do sítě. Mívají i menší objem zásobníku na nečistoty, z čehož plyne častější vyprazdňování. Dobře uklidí menší místnosti do 40 metrů čtverečních.

Které uklidí celý byt

Nejnovější vysavače vysají celý byt. Inteligentní systém učení se rozpoznávání, možnost naprogramování a pojmenování místností, jsou opravdu jedinečné. Klidně si vysavače dojedou pro nabití baterií do základny, po dobití se vrátí na původní místo a pokračují ve vysávání. Nejnovější typy se i samy vyprázdní.

Dokážou i komunikovat

Pro obsluhu vysavače slouží dálkové ovládání, některé se s vámi domluví prostřednictvím tabletu nebo chytrého telefonu, jiné umí i komunikovat v češtině. Můžete mu zadat přesně čas úklidu, anebo jej zadat třeba z práce.

Náš typ:

Vysavač s inteligentní navigací, jako je PURE i9, si místnosti zaměří a vytvoří plán, jak se po ní pohybovat, aby ji uklidil celou, třeba i pod nábytkem. Změří si, zda se pod něj vejde. Domluvíte se s ním česky, naprogramujete čas úklidu, nebo jej spustíte z práce. Trojúhelníkový tvar a dlouhé štětiny bočního kartáčku se dostanou i do rohů, vysaje podlahu i koberce a s prahem nemá problém. Tohle je dokonalý a vyzkoušený pomocník, na kterého nedáme dopustit.

Jak je to s tvarem

Automatické vysavače mohou být kulaté, čtvercové i trojúhelníkové. Kruhový tvar odpovídá jednoduchému systému pohybu a nezasekne se. Hranaté vysavače ale dnes nemají s pohybem díky senzorům a kamerám problém, bez potíží zajedou i do rohů. Pro vysávání v rozích nezáleží na tvaru, ale musí mít boční kartáček.

Výbava

Nejlepší modely jsou s HEPA filtrem pro zachycení prachu i mikroorganismů. Na spodní straně může být i UV lampa. Pro vysávání v místnostech s koberci je dobrý model s rotačními kartáči. Detekce nečistot umožní, že místu vysavač věnuje více péče. Na trhu jsou i přístroje pro suché mopování, slouží jako antistatická utěrka nebo ty na mokré mopování.

Náš tip:

Robotický mop iRobot Braava nejprve setře podlahu antistatickou utěrkou a pak zvládne hloubkový mokrý úklid. Nádobka na vodu a čistící roztok umožňuje i mokrou cestu mopování díky utěrce z mikrovlákna. I když jej musíte dát nabít a ručně spustit, nebo utěrky vyměnit, tenhle pomocník zvládne vytírání opět na výbornou.

Modely do 5 000 korun

Základní modely s jednoduchou obsluhou vyžadují stisknutí tlačítka bez možnosti voleb. Nabít je musíte dát sami a uklidí, když jim v cestě nestojí moc překážek.

Modely do 10 000 korun

Vysavače většinou bez inteligentní navigace. Nabízejí možnost plánování úklidu a uklidí více důkladně a jsou spolehlivější.

Modely nad 10 000 korun

Vysavače s inteligentní navigací jsou spolehlivé a důkladně uklidí. Čím vyšší cena, tím více funkcí a schopností.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *