Bojíte se zdražování elektřiny? Investujte do tepelného čerpadla

Předpovědi vývoje cen elektřiny jsou neúprosné a straší snad každého majitele nemovitosti. Proto je nejvyšší čas začít uvažovat o způsobu, jak byste mohli snížit energetickou závislost na centrálních dodávkách a co nejvíce snížit náklady na chod domácnosti či firmy. Výraznou měrou k tomu může přispět pořízení tepelného čerpadla.

Do tepelného čerpadla se nebojte vložit peníze i přes relativně vysokou pořizovací cenu

Dříve se používala hlavně tepelná čerpadla pro průmysl, v posledních letech však právem zaznamenávají boom také menší tepelná čerpadla pro rodinné domy. Není se čemu divit. Jde o ekologická zařízení, která zvyšují energetickou soběstačnost, čímž dochází ke snížení spotřeby elektřiny z centrálních zdrojů. Investice do tepelného čerpadla sice vyjde minimálně na desítky tisíc korun, návratnost je však obvykle v řádech několika let. Navíc lze dnes využívat různé dotační programy, díky nimž jsou tepelná čerpadla pro rodinné domy dostupnější i méně movitým vlastníkům nemovitostí.

Jaké máte možnosti?

Pokud si vybíráte nové tepelné čerpadlo, je třeba zvážit, z jakého obnovitelného zdroje by mělo čerpat energii, jež se pak dá využít třeba při ohřevu užitkové vody, vytápění objektu a v dalších případech. Pro domácnosti je asi nejvhodnější tepelné čerpadlo vzduch-voda, u něhož není zapotřebí vykonávat žádné významné stavební úpravy na pozemku. O něco nákladnější a na realizaci náročnější je tepelné čerpadlo voda-voda, případně ještě třetí varianta, kterou představuje tepelné čerpadlo země-voda.

Na koho se obrátit?

Tepelná čerpadla pro průmysl a rodinné domy dodává v tuzemsku například společnost MasterTherm. Nabízí je v mnoha variantách, díky čemuž jsou dostupná pro menší i větší nemovitosti. Zástupci společnosti vám s výběrem konkrétního produktu rádi poradí tak, aby pro váš objekt bylo zařízení co nejefektivnější a došlo k rychlé návratnosti prvotní investice.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *