Jakmile se po zimě začíná zahrada pomalu probouzet, je nejvyšší čas začít také s jarními pracemi. Březen a duben je období vysazování stromů a keřů, sázení zeleniny, bylinek i květin, hnojení, prořezávání a odstraňování plevele.
Výsadba stromů, keřů a rostlin
Obsah článku
Brzy na jaře lze vysazovat ovocné stromy, a to i bez kořenového balu. Pro broskvoně, meruňky, mandloně a nektarinky je to ideální. Koncem měsíce března se vysazují okrasné opadavé listnáče, ořešáky i vinné réva. V dubnu se vysazují břízy, jehličnany a stálezelené dřeviny. Dřevinám bez balu důkladně zkraťte kořeny i větve, podpoříte tím růst stromu. Půdu pod korunami stromů navíc mělce prokypřete. Vysazujeme keře citlivé na chlad, jako třezalky, komule, popínavé rostliny, ale i maliníky, borůvky a na konci měsíce i jahodník. Dokončete výsadbu živých plotů, aby se stačily ujmout do suchého letního období.
Hnojení ovocných stromů i keřů
Důležité je na jaře hnojení. Stromům je nutné dodat uleželý hnůj nebo vyzrálý kompost. Na půdu pod koruny stromů dejte organickou hmotu a zabráníte odpařování vody z půdy. Na těžkých půdách stačí hnojit stromy 1x za 2 až 3 roky, v lehkých písčitých půdách prospívá každoroční hnojení.
Příprava záhonů a setí
Jakmile půda po zimě dostatečně vyschne, je třeba záhony před sázením připravit. Půdu prokypřete, nejlépe motyčkou. Na záhonech klíčí plevel, proto záhony pravidelně plejte a půdu na záhonech uhlaďte pomocí hrabiček. Jarní měsíce jsou optimální na setí zeleniny. Začátkem března jde o výsev rané zeleniny do pařenišť a fóliovníků a nasázejte předpěstovaný mladý salát. Choulostivější druhy zeleniny jako okurky, květák či rajčata je nutné zatím přesadit do truhlíku nebo květináče. Na začátku března začíná výsev semen brokolice a paprik do 3 cm vzdálenosti mezi semeny. Přihnojte přezimovanou zeleninu, růžičkovou kapustu, kadeřávek i pór a skliďte ji na konci měsíce.
Pozdější výsev
V druhé polovině března je čas na výsev na venkovní záhony. Jde o ředkvičky, hrách, kořenovou zeleninu, špenát, raný salát, jarní česnek, kopr i červenou řepu. Na záhon lze vysévat pór i červené a bílé zelí s dostatkem hnojiva a vápníku. Sázení cibule je na konci března. Zkontrolujte, zda nějaké rostliny mráz nevytáhl ze země, přitlačte je zpět a přihrňte zemí.
Voňavé bylinky a květinové záhony
Bylinky pěstujte na okenních parapetech, v interiéru i na záhonech. Na zahradě se daří pažitce, mátě, bazalce, oreganu, rozmarýnu, estragonu, šalvěji či tymiánu. Bylinky milují slunce. Dejte pozor na bazalku, je ideální ji pěstovat v interiéru. Na jaře je nejvhodnější doba k seříznutí trvalých bylinek, jako rozmarýn, šalvěj, tymián i saturejka. Zdřevnatělé rostliny zkraťte nůžkami u báze o 1/3 až 2/3. Od března do dubna na záhon přímo vysévejte měsíček, sluncovku, černuchu i ostrožku. V dubnu sázejte trvalky, hlíznaté a cibulnaté rostliny a vysévejte otužilé letničky. Růže zasaďte na slunný záhon.