Poradíme vám jak se zaručeně zbavit svilušek

Pokud vám vaše pokojové rostliny začínají žloutnout, asi máte domu svilušku. Obávaný škůdce venkovních i domácích rostlin nám často dělá starosti. Přinášíme vám zaručené tipy jak se zbavit svilušek jednou pro vždy.

Sviluška patří do rodu roztočů a dokáže rostliny vážně poškodit. Rod svilušek zahrnuje více než 140 druhů. Většinou jde o svilušku chmelovou, stromovou, ovocnou a angreštovou. Červení pavoučci škodí zelenině, ovoci, jehličnanům, květinám i travinám. Je třeba dbát na prevenci a při jejich likvidaci vytrvat. Podívejte se na účinné rady a typy, jak se svilušek můžete zbavit.

Zdroj: wikipedia.org

Jak poznáme napadení sviluškou

Svilušky napadají nejdříve listy, přisají se na spodní stranu a zbavují je veškeré tkáně. Na listech se objevují drobné skvrny, rychle uvadají, usychají a kroutí se jim okraje. Ztráta živin se projeví světlou až stříbřitou barvou listů. V místě, kde stopka listu přiléhá ke stonku, se objevují pavučiny.

Vsaďte na prevenci

Svilušky dobře přezimují v půdě, ve sklenících i ve štěrbinách kůry stromů či v listí. Preventivní opatření mohou výskyt svilušek výrazně snížit. Je třeba důkladně zlikvidovat zbytky rostlin třeba kompostováním. Teploty zapařeného kompostu kolem 70 °C účinně likvidují všechna stádia svilušek a dalších škůdců. Před výsadbou vydesinfikujete půdu třeba pomocí granulátu proti škůdcům, patogenním houbám, plísním i plevelům.

Chemický postřik a biologická ochrana

V podobě chemických postřiků jsou účinné ve správné aplikaci akaricidy. Na ovocné a okrasné rostliny se aplikují v podvečer postřikem. Pak je nutné postřik po 7. až 10. dnech alespoň 2x opakovat. Zeleninu i okrasné rostliny ve skleníku lze ochránit i ekologicky. Draví roztoči jsou přirození nepřátelé svilušek. Phytoseilus persimilis je roztoč velký 0,5 mm. Stačí jej nasypat s pilinovým substrátem na rostlinu. Svilušky ve všech stádiích vývoje okamžitě zlikviduje.

Zdroj: growlight.cz

Domácí postřik na svilušky

Účinným domácím postřikem na venkovní rostliny je cibulový odvar. Zalijte slupky z cibulí vroucí vodou a nechte 3 dny louhovat. Výluh sceďte přes síto nebo punčochu a postříkejte rostliny. Postup za pár dní opakujte. Můžete použít i 6 lžic heřmánkového květu zalitý horkou vodou a nechat louhovat. Sceďte přes síto a zřeďte v poměru 1:5. Stříkejte rostliny 3 týdny každé 3 až 4 dny.

Opakování a vytrvalost

Zejména domácí postřiky a odvary vás nezbaví svilušek okamžitě. Dokonale však postupně posilují rostliny a působí jako dokonalá prevence proti těmto škůdcům. Svilušky napadají především oslabené rostliny. Je tedy důležité postupy opravdu pravidelně opakovat a vytrvat. Výsledky se pak časem dostaví. Vaše rostliny opět získají vitalitu i sílu a budou dobře prospívat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *