Co všechno byste měli vědět o cenovém odhadu nemovitostí?

pexels-ksenia-chernaya-3952034

Chcete prodat nemovitost? Řešíte dědické řízení nebo nemovitost kupujete a nechcete přeplatit? Ve všech těchto případech se vám bude hodit cenový odhad nemovitosti. Jaké jsou typy odhadu ceny nemovitosti, na koho se obrátit a jak takový odhad probíhá?

Kdo dělá odhad nemovitosti

Odhad nemovitosti může dělat několik na sobě nezávislých odhadců. Na kterého se obrátíte záleží především na vašich potřebách. Pokud chcete odhad z důvodu prodeje nemovitosti, můžete se obrátit na odhadce z realitní kanceláře. Ten vám vypracuje poměrně přesný odhad, za který nemusíte platit – jedná se totiž o službu v rámci provize RK, která zahrnuje také marketingové, právní a mnohé další služby.

Pokud prodáváte nemovitost na vlastní pěst nebo odhad potřebujete pro jiné účely, další možností je obrátit se na odhadce na volné noze. Ten vypracuje v podstatě stejný odhad jako odhadce z RK. Liší se pouze cenou, která závisí především na velikosti nemovitosti – počítejte však s investicí kolem 5 000 korun.

Soudního odhadce využijete v případech exekucí, sporů při vyřizování dědictví nebo při rozdělování majetku v rozvodovém řízení.

Soudní odhadce vám jako jediný může vystavit znalecký posudek a odhad ceny je od něj nejpřesnější.

Poslední kategorií odhadců jsou odhadci bankovní, bez kterých se neobejdete, pokud chcete čerpat na nemovitost hypotéku. Počítejte s tím, že jejich odhad se bude pohybovat až o 20 % níže, než je obvyklá tržní cena.

Podle čeho se určuje cena nemovitosti

Co všechno má vliv na cenu, kterou odhadce při odhadu určí?

Faktorů je rovnou několik. Velikost nemovitosti, lokalita, ale také dispozice, technický stav (okna, způsob vytápění, zateplení budovy apod.). V případě odhadu ceny bytové jednotky hraje roli také stav společných prostor a umístění bytu v budově – byty umístěné v přízemí mají většinou o něco nižší cenu. U dalších pater pak hraje roli výtah i jejich umístění v budově.

Co se lokality týká, cena se neodvíjí pouze od toho, v jakém městě se nemovitost nachází, ale i na jakém místě.

Mnohem vyšší cenu bude mít nemovitost v oblasti s dobrou občanskou vybaveností a dopravní dostupností.

Jak dlouho odhad nemovitosti trvá a kolik stojí

Zpracování odhadu trvá přibližně týden. Stejně jako u ceny záleží především na velikosti nemovitosti a na tom, kolik času zpracování všech materiálů reálně zabere.

Proces můžete zkrátit i tím, že budete mít před příchodem odhadce připravenou veškerou dokumentaci k bytu.

Pokud se budeme bavit o ceně odhadce na volné noze, ta začíná přibližně na 3 000 korunách u menších bytů. Čím větší nemovitost máte (roli hrají i pozemky), tím náročnější bude posudek zpracovat a tím dražší bude i výsledná cena odhadu.

Chcete si ušetřit při prodeji nemovitosti nervy i čas? Nebojte se obrátit na realitní kancelář, která veškerou administrativu vyřídí za vás – a navíc vaši nemovitost prodá s vyšším ziskem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *