Moderní sanační metody, které vás zbaví vlhkého zdiva

Vlhké zdi v domě vždy znamenají problém. Dlouhodobý pobyt mezi nimi může ohrožovat zdraví, o snížené životnosti vlhkých stěn ani nemluvě. Když ve svém domě začnete vlhké stěny objevovat, vaším prvním úkolem je co nejrychleji se vlhkosti zbavit. A ihned poté začít přemýšlet nad tím, jak zabránit tomu, aby se nic podobného už neopakovalo.

Prvním krokem k tomu je zjištění příčiny. Může za to kondenzace vody ve stěnách, která nastává, když je uvnitř velmi nízká teplota, příčinou mohou být trhliny ve stěně, skrze které se do nich dostává dešťová voda, nebo i vzlínání vody ze země. Některé, jako například trhliny ve stěně, lze vyřešit prodyšným a vodu nepropouštějícím nátěrem, jiné vyžadují složitější sanační metody. Na řadu pak přichází i izolace zdiva.

Podřezání dřeva řetězovou nebo lanovou pilou

Podřezání zdiva je jedna z nejoblíbenějších a nejefektivnějších sanačních metod v České republice. Spočívá v tom, že v úrovni podlahy se zdivo přeruší pásem nepropustné izolace. Dříve se podřezání provádělo ručně, dnes se používá sofistikovanějších nástrojů, jako je řetězová či lanová pila. Lanová pila na rozdíl od řetězové funguje na všechny druhy zdiva včetně betonu a tvrdé cementové malty. Lze s ní provádět i vertikální řezy. Jako izolace, která se do vzniklé díry vsouvá, se používají plastová fólie a sklolaminátové desky.

Aktivní elektroosmóza

V boji s vlhkými stěnami je velmi účinnou a nenáročnou metodou aktivní elektroosmóza. Slouží k vysoušení zdiva a zabránění návratu vlhkosti do něj. Funguje bez jakýchkoliv náročných stavebních úprav domu, její práce nemá vliv na statiku objektu a nezpůsobí žádné škody na materiálu, jeho vzhledu a struktuře. Funguje pro jakékoliv zdivo, které není izolované.

Aktivní elektroosmóza funguje na elektrofyzikálním principu. Do zdiva se nainstalují katody a anody, které mezi sebou neustále vytvářejí umělé elektromagnetické pole. To ve zkratce řečeno zabraňuje vzlínání vlhkosti do objektu a stávající vlhkost stahuje zpět do země.

Elektromagnetické pole vytváří řídící jednotka. Není třeba se však obávat toho, že by byla nějak příliš energeticky náročná. Díky přesně definované vlnové délce a frekvenci elektromagnetického pole se jednotka spokojí s minimálním výkonem (32mW). Ročně tak vykáže spotřebu v rozmezí 6-8 kWhod. Jinak je zcela bezúdržbová.

Aktivní elektroosmóza

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *