Mravenci v bytě? Jak s nimi bojovat a vyhrát?

Mravenci v bytě nepatří mezi oblíbené návštěvníky. Společně se zástupci rybenek a octomilek je chceme vyhubit v každé domácnosti. Neobjevují se celoročně, ale zejména na jaře a na podzim.

Nejdůležitější je prevence, kterou je časté větrání a pravidelný úklid. Láká je volně přístupné jídlo i drobky na lince. K preventivním opatřením přidejte na okna a dveře kvalitní těsnění. Potraviny ukládejte do uzavíratelných nádob. Pokud vás mravenci navštěvují dlouhodobě, počkejte si, až v zimě uhodí mrazy. Pak na 14 dnů někam odjeďte a nechte byt nebo dům opravdu pořádně vymrznout. Od mravenců pak zaručeně budete mít pokoj.

Než přivoláte profesionální pomoc

V některých případech se jich nezbavíte a vracejí se a pak proti nezvanými návštěvníkům musíme přivolat profesionální pomoc. Někdy je totiž nutná i sanace nejen v interiéru, ale i v okolí bytu či domu. S tím si poradí jen zkušený profesionál. Vždy nejdřív hledejte, kudy k vám mravenci lezou a místo dobře utěsněte. Budete mít totiž šanci odhalit jejich vchod i hnízdo a aplikovat postřik cíleně.

Jak na mravence

Nejprve vyzkoušejte běžně dostupné prostředky a babské rady. Pokud objevíte cestičku a hnízdo, budete je muset zlikvidovat. Můžete se zeptat v obchodě na speciální přípravky v podobě spreje, pastiček, gelů, tablet i prášků. Zkuste ale nejprve využít jejich vlastní čich, který mají mravenci velmi citlivý. Nevoní jim sušené koření, jako je tymián, rozmarýn i levandule, skořice ani hřebíček. Zkuste jej nasypat kolem vstupních prostor, dveří a oken. Použít lze i majoránku, mátu, prášek do pečiva, pepř, sůl, jedlou sodu a pálivou papriku. Většinu těchto aromatických látek máte jistě běžně po ruce.

Podobně funguje křída, kterou lze nasypat i do spár. V místnostech umístěte ploché misky naplněné směsí vytvořenou z půl litru vody, lžičky cukru a dvou lžic droždí. Jednou za čas zkuste také podlahu vytřít octovou vodou a umýt s ní i kuchyňskou linku. Do škvír můžete kápnout i prostředek na nádobí. Hnízdo hravě zlikvidujete horkou vodou a následnou dezinfekcí. Buďte důslední a trpěliví.

Jak použít chemii

Pokud osvědčené domácí rady nepomohou, zkuste některý z chemických přípravků, jako jsou gely, prášky, spreje, pasti i jiné nástrahy. Gel vytlačíte do mravenčích cestiček a do všech rohů místností. Chutná jim a pak je rychle zahubí. Účinné jsou také povrchově působící spreje k hubení mravenců. Biolitové pastičky vypadají jako malý domeček. Mravenci do nich sami zalezou a pak se otráví. Tyto prostředky také neohrožují domácí zvířata, domácí mazlíčky nebo dokonce malé děti. I tak buďte ale při použití všech chemických prostředků velmi ostražití. Pokud je mravenčí invaze nezlomná, svěřte se do rukou odborníků na hubení hmyzu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *