Jak vypustit vodu z bojleru – Dražice a Tatramat

V případě, že je třeba vypustit vodu z bojleru pro potřebu pravidelné údržby, servisní opravy či kompletní výměny zařízení, podívejte se, jak to udělat správně.

Bojler můžeme vypustit i ve chvíli, kdy ho nebudeme delší dobu využívat. Musíme jej pravidelně čistit. Intervaly mezi jednotlivými údržbami se odvíjí od kvality vody a jejím využívání. Obecně by se měl bojler čistit minimálně jednou za rok.

Než se pustíte do vypouštění vody

Voda v bojleru musí být chladná, aby nehrozilo, že se popálíme. Proto bojler vypněte alespoň den před vypouštěním vody, aby vychladla. Před samotným vypouštěním musí být bojler odpojen od elektřiny a nutné je uzavřít i přívod vody do bojleru. Kromě vody budou z bojleru odcházet i usazeniny.

Jak vypustit vodu z bojleru

Odmontujete horní kryt, odpojte veškeré součásti a dostanete se do prostoru nádoby. Můžete vodu nabírat do kbelíků. Zvolit můžete i klasické vypuštění přes pojistný ventil a vodovodní baterii. Vodovodní baterii otevřete na maximum, povolíte pojistný ventil, aby šel do bojleru vzduch a voda začne pomalu odtékat. Pod ventil dejte kyblík nebo větší nádobu, ze které budete vodu průběžně vylévat.

Vypouštění bojleru Dražice

Nejsnadnější způsob je přes pojistný ventil před bojlerem. Nejprve vypněte elektřinu pro bojler a pak zastavte kohout před bojlerem. Na pojistném ventilu je kolečko nebo páčka. Otočte kolečkem, nebo zvedněte páčku a z pojistného ventilu začne odtékat voda. Pak otevřete na nejbližší vodovodní baterii teplou vodu. Je totiž potřeba, aby se to do bojleru mohl přes potrubí teplé vody přisávat vzduch. Voda bude postupně z pojistného ventilu vytékat. Druhou, o něco rychlejší možností by bylo povolit šroubení pod bojlerem, ale toto vypouštění nechte raději na instalatéra.

Vypouštění bojleru Tatramat

U ležatého bojleru Tatramat by měl být pro vypouštění vody vypouštěcí kohout mezi vstupem studené vody do ohřívače a pojistným ventilem. Po odpojení elektřiny uzavřete přívod studené vody. V odvodu z bojleru otevřete nejníže položený ventil teplé vody nebo všechny. Pod ventil dejte nádobu. Otevřete vypouštěcí ventil ohřívače, který je na T odbočce těsně před vstupem vody do ohřívače. Voda se dá vypustit i přes zkušební neboli odlehčovací ventil, který je součástí pojistného ventilu. Po vypuštění vody kohoutky zavřete. Potrubí bývá opatřeno v nejnižším bodě vypouštěcím ventilem, který otevřete a vodu z trubek vypusťte.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *